Norveç: Filistin devletini tanımaya hazırız Norveç: Filistin devletini tanımaya hazırız

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, ülkenin ordusu Bundeswehr'i güçlendirmek için zorunlu askerlik hizmetinin yeniden getirilmesine karşı olduğunu söyledi.

"Yaşlanan bir toplumda işgücü açığı göz önüne alındığında zorunlu askerliğin ekonomik maliyeti çok yüksek olacak". Lindner dpa'ya verdiği demeçte ayrıca, "daha sonra hiç çağrılmayacak olan tüm vatandaşların askere alınması konusunda da ikna olmadım" dedi.

Bunun yerine Bundeswehr(Almanya Silahlı Kuvvetler) için daha güçlü uzman askeri birlik çağrısında bulundu.

Savunma Bakanı Boris Pistorius şu anda zorunlu askerlik modellerini inceletiyor ve İskandinav ülkelerindeki uygulamalara göz atıyor.

Örneğin İsveç'te tüm vatandaşlar kayıt altına alınmakta ve onlarla iletişime geçilmektedir - daha sonra ilk seçim incelenmekte ve hizmet için test edilmektedir, ardından da bu kişiler askere alınmaktadır. 

"Yeniden tartışılmaya başlanan zorunlu askerlik hizmetine daha iyi bir alternatif, güçlendirilmiş bir uzman birliklerdir. Vatandaşların sivil işlerinin yanı sıra daha uzun bir süre boyunca Bundeswehr'de düzenli olarak hizmet etmek için gönüllü taahhütte bulunmaları mümkün olmalıdır." dedi.

Almanya'da zorunlu askerlik hizmeti 55 yıl sonra Temmuz 2011'de dönemin Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg tarafından askıya alınmıştır.

Bununla birlikte, iç karışıklık ve ulusal savunma durumunda erkekler için zorunlu askerlik hizmetinin yeniden canlandırılacağı kanunla öngörülüyor.