Geçtiğimiz sene Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, her gün yaptığı güncellemeler ve geliştirmeler ile gündemdeydi.

CHP'li Sarıyer Belediyesi'nden LGBT skandalı! CHP'li Sarıyer Belediyesi'nden LGBT skandalı!

Geçtiğimiz ay yapılan güncellemelerden birisi ana ekran akışında gerçekleştirildi.

Twitter, kullanıcıların zaman tünellerini ikiye ayırdı. Bunlar ‘Sana özel’ ve ‘Takip edilenler’ tüneli. Sana özel kısmında kullanıcıların hoşuna gidebileceği düşünülen tweet’ler yer alırken, takip edilenler kısmında kullanıcının takip ettiği hesapların tweet’leri yer alıyor.

Bir süredir de Twitter kullanıcıları, her iki zaman tünelinde de önlerine alakasız tweet’lerin düştüğünü bildiriyor.

Sabah‘a göre seçimler öncesinde Twitter, ‘Türkiye karşıtı içeriklerin’ görünürlülüğünü artırarak kullanıcıların önüne Fetö ve PKK yanlısı hesapları bilinçli olarak çıkartılıyor.

TAKİP EDİLMEYEN HESAPLAR AKIŞTA ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu'nun ve birçok muhalif Twitter profilinin takip edilmese bile kullanıcılara zorla gösteriliyor.

AĞIRALİOĞLU’NA SANSÜR

Muhalif hesaplar bu şekilde ücretsiz şekilde reklam ve etkileşimle desteklenirken, hükümete yakın hesaplara etkileşim kısıtlaması ve sansür uygulanıyor.

ağıralioğlu 1

Yaptığı açıklamalar altılı masayı yerden yere vuran Yavuz Ağıralioğlu da sansüre maruz kalanlardan.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, bugün partisinden istifa etme kararı almıştı.

1 SAAT İÇİNDE BİNLERCE TWEET ATILDI

Ağıralioğlu'nun istifa karar sosyal medya platformu Twitter'da kısa sürede gündem oldu. Ağıralioğlu hakkında 1 saat içinde yaklaşık 50 bin Tweet atıldı ve en çok konuşan konular arasında ilk sıraya yerleşti.

ağıralioğlu 2

Ancak Twitter, yine siyasi bir operasyon ile Yavuz Ağıralioğlu'nun istifa etmesinin ardından gündem olan etiketi en çok konuşulan konular listesinden kaldırdı.

TWITTER’IN BİTMEYEN VUKUATLARI

Musk’ın satın almasıyla paylaşılmaya başlanan ‘Twitter Dosyaları’ başlıklı seride, Twitter yöneticilerinin senelerce şirketin platformunda hükümet destekli gizli propaganda kampanyalarını belirlemek ve engellemek için çaba harcadığını öne sürdüğünü ancak perde arkasında, şirketin ABD ordusunun talebi üzerine bazı psikolojik harekat hesaplarını beyaz listeye alarak dahili koruma sağladığı ifade edilmişti.

CENTCOM’un, Yemen, Suriye, Irak, Kuveyt ve Orta Doğu'nun genelinde insanların fikirlerini şekillendirmek için üretilen içerikleri yaymak için Twitter’ın korumaya aldığı bu hesapları kullandığını kaydedilmişti.

TWİTTER'IN FBI İLE İŞ BİRLİĞİ

Yine Twitter dosyaları serisinde, Twitter eski yönetiminin, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin talebi doğrultusunda paylaşımları sansürlediği, hesapları askıya aldığı öne sürülmüştü.