Seyda Feyzullah Konyevi hazretleri, Konya Sultan Reyhani Camii’nde yaptı.

Konyevi sohbette şunları söyledi:

Malumunuz Kurban Bayramından sonra planladığımız bir umre programı vardı, birçok kişide bu talepte bulunuyordu ve birçok kardeşlerimiz de hazırlıklarını yapmışlardı. Biz de hazırlığımızı ona göre yapmıştık. Zannedersem yoğun bir talep de vardı. Yaklaşık bin kişilik bir Kafile oluşacaktı. Fakat öyle zamanlar vardır ki cihat zamanında kalkıp “ben oturup virdimi çekeyim, zikir yapayım” deseniz olmaz. Normal bir zamanda kalkıp ben cihad yapacağım deyip havaya kılıç sallasanız olmaz. Her şeyin bir zamanı vardır en uygun zamanda en uygun davranışı ve ibadeti yapmak her zaman daha güzeldir.

Şimdi karşımızda büyük bir hizmet var, önümüzde büyük bir hizmet var, o hizmet öyle bir hizmettir ki Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellemin kendi buyurduğu üzere bir aylık Mescid-i Nebevi'de itikaftan daha sevimli olan hizmetler var önümüzde. O da şu anda bu tüm Müslümanların başına gelmiş olan bu deprem musibetinden dolayı Allah'ı Celal önümüze bir hizmet koydu. Bu hizmet bir lütuftur bizim bakımızdan. Bu hizmette bulunan herkes kendi imkanına göre o işin hizmetkarı olmuştur. Bir hurma çekirdeği kadar dahi destek olabilen bir hurma yarısı kadar dahi destek olabilen o hizmetin içerisinde yer almıştır.

Bizim tavsiyemiz tüm Müslümanlara; bu sene Umre programlarını iptal etmeleridir. Biz Umre programımızı iptal ettik. Umreye gitmek isteyen kardeşlerimiz yine serbesttir ama bizim tavsiyemiz o ibadet için ayıracakları paralarını o bölgede özellikle hizmet için oradaki insanların tekrar dirilmesi için gerek zahiri ve gerek manevi olarak oraya nefes olabilmek için o paralarını ayırmalarını tavsiye ediyoruz.