Başkanlıkta üçüncü dönemine giren Çin lideri Şi Cinping, Batı ile ilişkiler en gergin dönemine girerken “ülkenin çıkarlarını savunmak için orduyu çelikten büyük bir duvar haline getirme” sözü verdi.

Şi, bugünkü Ulusal Halk Kongresi toplantısında yaklaşık 3 bin delegeye konuşma yaptı. Çin lideri parlamento oturumunun kapanışında kürsüye geldi.

Geçen hafta oybirliğiyle yeniden seçildiği için delegelere teşekkür eden Şi, "orduyu, kalkınma çıkarlarımızı etkili bir şekilde koruyan büyük bir çelik duvar haline getireceğim" dedi. “Güvenlik en büyük kalkınmadır.” diyen Şi, “Kalkınma güvenliktir, güvenlik olmadan kalkınma olmaz.” ifâdelerini kullandı.

Çin'in dışişleri bakanı Wang Yi kongrede, Washington'ın Pekin'in çıkarlarını kontrol altına almaya çalıştığını söyleyip, “çatışma riski var” diyerek uyarıda bulundu.

Pekin'in yeni atanan başbakanı Li Qiang, ilk basın toplantısında Çin ve ABD'nin ekonomik olarak birbirine bağlı olduğunu söyleyerek uzlaşmacı bir tavır sergiledi. Li konuşmasında "Kuşatma ve baskı kimsenin çıkarına değil." sözlerine yer verdi.

Li ayrıca, geçen yıl Kovid-19 kaynaklı karantinalardan sert bir şekilde etkilenen Çin iş dünyasına seslenerek “güzel günler”den dem vurdu. Li, “Dostane bir iş ortamı oluşturup, özel girişimcileri önemsemeliyiz” dedi.

Başbakan, ülkenin bu yıl için yüzde 5'lik ekonomik büyüme hedefine ulaşmanın bile "kolay bir iş olmayacağını" ve "iki kat daha fazla çaba gerektireceğini" kabul etti.

Şi’ye dönecek olursak; Çin’in bir numaralı ismi, "bilim ve teknolojide özgüven ve güç gerekli" diyerek, konunun ilgililerine batıyla rekabet etmesi için destek verileceğini söyledi.

“Çin halkı artık kendi kaderinin efendisidir.” diyen Şi, “Ulusumuz büyük canlanmasını yaşıyor, geri dönüşü olmayan bir yoldayız.” sözleriyle konuşmasını bitirdi.