ABD ve Katar Afganistan'ı görüştü

ABD ve Katar, Taliban’ın Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirmesinin ardından meydana gelen son gelişmeleri değerlendirdi.

Siyaset 17.08.2021, 22:30
ABD ve Katar Afganistan'ı görüştü

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile "Afganistan'daki son gelişmeleri" değerlendirdi.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Al Sani ve Blinken bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler ile sahadaki gelişmelerin yanı sıra Afganistan'da güvenlik ve siyasi alanda yaşanan gelişmeler ele alındı.

İkili ayrıca Afganistan'da sivillerin korunması, ulusal uzlaşmayı sağlamak için gerekli çabaların yoğunlaştırılması ve Afgan halkının elde ettiği kazanımlar gölgesinde iktidarın barışçıl şekilde geçişini garanti eden kapsamlı bir siyasi çözüm üzerinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Katar devletine Afganistan konulu müzakereleri sürdürmedeki rolü ve tahliye sürecinde sağladığı yardım dolayısıyla teşekkür etti.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, gün içerisinde başkent Doha'da Molla Abdulgani Birader başkanlığındaki Taliban heyetiyle bir araya gelmişti. Görüşmede, Afganistan'daki siyasi ve güvenlik konularının yanı sıra sivillerin korunması meselesinin ele alındığı kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü