Dozerler CHP'li Şükrü Sözen’in villasına çalışmış

Manavgat'ta 11 gün süren yangınlarda Kalemler mahallesi küle döndü. Mahallede yanmayan tek yer ise CHP'li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in villası oldu.

Siyaset 09.08.2021, 12:09 09.08.2021, 12:27
Dozerler CHP'li Şükrü Sözen’in villasına çalışmış

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangında en büyük yıkımı Kalemler Mahallesi yaşadı. Yangında mahallenin büyük kısmı küle dönerken CHP'li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in evi ise sapasağlam ayakta kaldı. 

Sözen'in ilçeye bağlı Kalemler Mahallesi'ndeki yazlık villasının etrafını temizlettiğini ortaya koyan drone görüntülerini paylaşan Enç çarpıcı açıklamalar yaptı:

"Kalemler Köyü'nün tamamı yandı. Yanan köyü dolaştığım zaman yanmayan yer için 'Burası neresi?' diye köylülere sordum. CHP'li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in malikânesi olduğunu söylediler. Ben de şaşırdım. Nasıl böyle bir şey olabilir? Her taraf kül olmuşken nasıl burası kalmış...

Köylülerden öğrendim ki Sözen, yangın sırasında sadece villasının etrafını belediyenin dozeri ve greyderi ile açtırıyor. Çevresini güzelce temizlemiş. Kalemler Köyü yanarken ne hikmetse Şükrü Sözen'in malikânesi yanmıyor. Bu, görüntülerde de görülüyor.

Yangında köy yanarken, belediyenin tüm imkanları, itfaiye Sözen'in villasını korumuş. Malikânesine hiçbir şey olmuyor, ağaçları da zarar görmemiş. Malikânenin içinde ne varsa; sebzeleri, meyveleri, eşyaları neler varsa zarar görmemiş. Kalemler Köyü yanmış ama onun malikâne kalmış.

Drone görüntülerinde net bir şekilde görülüyor bu. Her yer yanarken orası nasıl yanmaz? Çalışılmış, yangın Sözen'in yerini atlamış, yangında o yerde yapraklar bile kalmış! Şaşırtıcı ve üzücü! Suçlamak adına elbette söylemek istemiyorum ama Manavgat'ın canı yanarken kendi oturduğu malikâneye hiçbir şey olmaması da gerçekten düşündürücü.

Köylüler bu duruma tepki gösterdi ama onun tepkiyi filan dinlediğini sanmıyorum. Antalya'nın ciğerleri yanarken onun malikânesine hiçbir şey olmaması endişe verici. Ağlayarak yere oturması ise artistlik pozlardan başka bir şey değil. Sizin komşunuzun evi yanıyor ve siz elinizdeki araçlarla sadece kendi evinizin etrafını koruyorsunuz. Ve siz bu kentin şehri eminisiniz. Şehri emin ne demek? 'En emin kişi' demek, 'en güvenilir' demek. Anahtarı ona teslim edersiniz. Sadece kendi evini korumaktan başka hiçbir şey yapmayan bir belediye başkanı o koltukta oturmamalı bence. Bunu yapmamalıydı. Siyasi düşüncelerimiz farklı olabilir. Bunu kendi mensubu olduğum siyasi partiye mensup olan bir belediye başkanı yapmış olsaydı da aynı tepkiyi verirdim. Şükrü Sözen'in derhal istifa etmesi gerekiyor."

8.5 dönüm içerisinde bir malikâne

Kalemler Köyü'nden bir görgü tanığı da Başkan Sözen'in büyük ayıbıyla ilgili iddiaları doğruladı:

"Malikâne yanan köyün içinde. Görüntüdeki yer belediye başkanının yeri, üst tarafta ayrı görülen kısım belediye başkanının malikânesinin müştemilatı. Oraya bakan kişinin ayrı evi var. 8.5 dönüm içerisinde bir malikâne. Oraya özel yaptırdı, yolunu, sokağını yaptırdı.

“Başkanım, bu kepçeler sadece size mi çalışıyor?”

Kendisi yangın sırasında 4 kişiyle oradaydı zaten. Yangının bu denli hızlı geleceğini kimse bilmezdi. Yangın sürerken belediyenin dozerleri ve su tankerleri de geldi. Orada kendi yaverleri geldi, malikânenin temizliğini yaptı, tertemiz hale getirildi. Yangından sonra aşağı indi, 'Canımı kurtardım' diye ağladı. Belediyenin imkânlarıyla malikânesini korudu, temizletti, bazı şeyleri yaptı. Ben bunları gördüm."

Yangınların ikinci gününde CHP'li Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in Manavgat Sorgun mahallesindeki Sözen Park Konakları'nda bulunan kışlık evini dozerlerle koruma altına aldığı ortaya çıkmıştı Sözen'in evinin önündeki araçları cep telefonu kamerasından görüntüleyen vatandaş başkana tepki göstererek, "Başkanım, bu kepçeler sadece size mi çalışıyor? Bizim köye hiç gelemediniz. Oluyor mu bu şimdi? Kaç köy yandı! Ayıp değil mi başkanım! İşte 'adalet' diyorlar. Vay be!" ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada ise yangınlar sırasında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'in çaresiz hallerindeki fotoğrafları paylaşılarak, hükümete karşı linç kampanyası başlatılmıştı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü