Esad rejimi sivillere saldırıyor

Suriye'de Esed rejimi ve destekçileri, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkesi ihlal etti. Sivil yerleşimlere düzenlenen saldırıda bir sivil ağır yaralandı. Dera'da ise üç sivil hayatını kaybetti.

Siyaset 30.07.2021, 11:00
Esad rejimi sivillere saldırıyor

İdlib'in güneydoğusundaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlu rejim güçleri, İdlib'in güneyindeki M4 kara yolundaki Bara, Deyir Sünbül, Beynin, İblin, Belyun, Fattira ve Sfohin köylerine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenleyerek ateşkesi ihlal etti.

Suriye Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekiplerinden alınan bilgiye göre, Cebel Zaviye bölgesindeki Mirayan köyüne düzenlenen saldırıda, bir sivil ağır yaralandı.

Dera’da üç sivil hayatını kaybetti

Suriye'nin güneyindeki Dera ilinde perşembe günü Esad rejimi güçleri ile muhalifler arasında çıkan çatışmada en az 3 sivil, 8 asker ve 5 muhalif hayatını kaybetti.

Çatışmayı sahadaki aktivistler aracılığıyla izleyen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gerginliğin hafta başında Suriye hükümet birliklerinin muhaliflerin elindeki bölgelere düzenlediği baskınlarla başladığını söyledi. Hükümet birlikleri ve müttefiklerinin salı günü muhalif güçlerin kontrolündeki bölgeleri bombaladığı bildirildi.

Dera ili, 2011 yılında Beşar Esad yönetimine karşı başlayan ayaklanmanın beşiği olarak biliniyordu. 2018’de Rusya'nın aracılık ettiği bir anlaşma ile bölgedeki silahlı muhaliflerin bir kısmının güvenlikten sorumlu olarak burada kalmasına izin verildi. Zaman zaman gerginliklerin patlak verdiği Dera’da hükümet birlikleri birkaç kez muhalefet kontrolü altındaki bölgeleri ele geçirmeye çalıştı.

Gözlemevi, Rusya’nın Dera'daki gerginliği kontrol altına alamadığını söyledi. Gözlemevi'nin bildirdiğine göre, hükümet güçleri çarşamba günü bölgedeki tek tıbbi kliniği bombaladı.

Suriye devlet haber ajansı SANA ise, perşembe günü 1’i çocuk olmak üzere en az 2 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Gözlemevi de 8 hükümet askeri ve 5 muhalif savaşçının öldüğünü söyledi. Gözlemevi ayrıca muhaliflerin rejim güçlerini püskürttüğünü, bazı askeri kışlaları devraldığını ve 40 askerin kaçırıldığını bildirdi.

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki birçok yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak 5 Mart 2020'de Rusya'nın başkenti Moskova'da, Türkiye ve Rusya arasında yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü