Konut destek paketi ev almak isteyenlere değil, satanlara yaradı!

Verilen müjde yine fırsata dönüştürüldü ve ev fiyatları müjdenin ardından yine arttı. Destek paketi ev sahibi olmak isteyen millete değil, ev satanlara yaradı! Olan yine garibana oldu. Konut destek paketinin gerekliliğini düşünüp millete sunanlar böyle böyle bir manzaranın ortaya çıkacağını yine hesap edemedi.

Siyaset 10.05.2022, 12:36
Konut destek paketi ev almak isteyenlere değil, satanlara yaradı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı konut sektörüne ilişkin destek paketleriyle konut arzının artırılması ve destek alan firmaların konut fiyatlarını sabit tutması amaçlanmıştı.

Gelin görün ki açıklamayla verilen müjde yine fırsata dönüştürüldü ve ev fiyatları müjdenin ardından yine arttı. Destek paketi ev sahibi olmak isteyen millete değil, ev satanlara yaradı! Olan yine garibana oldu. Konut destek paketinin gerekliliğini düşünüp millete sunanlar böyle böyle bir manzaranın ortaya çıkacağını yine hesap edemedi.

Paketlerin muhtevası

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile istişareler doğrultusunda "İlk evim Konut Finansman Paketi", "Genişletilmiş Konut Finansman Paketi", "İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi" olmak üzere 3 çözüm paketi oluşturdu.

"İlk evim Konut Finansman Paketi" çerçevesinde, kamu bankalarınca, ilk ve tek konutunu alacak vatandaşlara yönelik olarak, birinci el konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacak.

Döviz ve altınını satanlara teşvik

İkinci paket olan ve döviz, altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik edecek. "Genişletilmiş Konut Finansman Paketi" ile de kamu bankalarınca, birinci ve ikinci el konutları da kapsayacak biçimde, konut değerinin en az yüzde 50'si 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının (DTH) yahut hurda altının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) satımı ile karşılanması şartıyla, 2 milyon lira değerine kadar konutlar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi sağlanacak.

İnşaat şirketlerine paket

KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarının yararlanabileceği İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi ile de 1 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla asgari yüzde 40’ı tamamlanmış ve yüzde 50'si satılmamış inşaat projesi sahibi KOBİ ve KOBİ dışı inşaat şirketlerinin tamamlanmayan inşaatlarını tamamlamaları hedefleniyor. Söz konusu finansman paketi için 20 milyar lira kaynak ayrıldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü