Mısır çıkarlarının dikkate alınacağına dair ‘güvence’ ile Türkiye ile normalleşmeye yöneldi

Mısır, Türkiye tarafından mahremiyete saygı, içişlerine karışmama ve Mısır karşıtı unsurlara destek olmamak gibi konularda aldığı çıkarlarının dikkate alınacağına dair güvence üzerine ilişkileri normalleştirme yolunda ilerlemeye yöneldi.

Siyaset 20.05.2021, 14:49 20.05.2021, 13:40
Mısır çıkarlarının dikkate alınacağına dair ‘güvence’ ile Türkiye ile normalleşmeye yöneldi

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, geçtiğimiz Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) aracılığıyla çalışma çerçevesinde, Gazze’deki krizle bağlantılı olarak Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştüğünü söyledi.

Şukri, Çavuşoğlu ile doğrudan ikili görüşmenin, bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleşen istikşafi görüşmelere devam ettiklerinde geleceğini bildirdi.

Mısır, bu ayın başında bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleşen istikşafi görüşmelere ev sahipliği yaptı. Mısır Dışişleri Bakanlığı görüşmeyi ‘açık ve derin’ olarak nitelendirdi.

Şukri, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerin niteliği dikkate alınarak, mahremiyete saygı, içişlerine karışmama ve Mısır karşıtı unsurlara destek olmamak gibi her zaman talep edilen gereklilikleri yerine getirme isteğine dair işaretler olduğunu dile getirdi.

Türkiye’den gelen bazı açıklamalar ve atılan adımlarda, Mısır’ın işlerine müdahale etme veya muhalif unsurları destekleme gibi eylemlerden dönüldüğünü ifade eden Şukri, “Bu da, istikşafi olarak tanımladığımız iletişim düzeyinin siyasi düzeye yükseltilmesine yol açtı” dedi.

Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Günün Karikatürü Tümü