Numan Kurtulmuş’tan 'erken seçim' açıklaması

Erken seçim söylemleri sorusunu cevaplayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, seçimin Haziran 2023'te yapılacağını ifade etti.

Siyaset 07.01.2022, 12:00 07.01.2022, 11:02
Numan Kurtulmuş’tan 'erken seçim' açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen ve 25 yerel televizyon kanalı tarafından canlı yayımlanan "Anadolu Soruyor" programında soruları cevapladı.

Erken seçim söylemleri sorusu üzerine Kurtulmuş, seçimin Haziran 2023'te yapılacağını söyledi.

Kurtulmuş, muhalefetlerin dünyanın her yerinde yarın seçim olmasını istediğini ifade ederek, "Muhalefetin erken seçime sığınmasının temel nedeninin kendi aralarındaki koordinasyonu sağlamak olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde Cumhur İttifakı istemediği sürece bu parlamentodan erken seçim çıkması mümkün değil. Niye yapıyorlar, ciddi bir Erdoğan karşıtlığı var. Sadece konuşuyorlar. Kim Cumhurbaşkanı olacak tartışmasını onlar için söylemiyorum bile. Bunun tartışmasını yapıyorlar. Bunu kendi aralarındaki uyumu sağlamak için bir enstrüman olduğunu düşünüyorum. Erken seçim yoktur. Seçim zamanında olacaktır. Bir erken seçim havası yoktur." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel'in Kur'an kurslarıyla ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, bu durumu son derece vahim olarak nitelendiren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Aziz milletimiz İslam'ın içinde yer almış şerefli bir millettir. İslam'ı kağıt üzerinde değil, bağlılık düzeyinde değil, bunu uygulayan bir millettir. Anadolu irfanının temeli budur. Kur'an eğitiminin gölgesinde medeniyet inşa etmiş bir milletiz. Tam da Sayın Kılıçdaroğlu'nun 'biz helalleşeceğiz' diyerek eski defterleri kapatmak istediği bir süreçte. Helalleşecekseniz bu millete yapmış olduğunuz yanlışlardan kurtulacaksınız. Helalleşme sözünün bir seçim manevrası olmadığını kabul edelim. Önce vatandaşlardan Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapmış olduğu yanlış uygulamalardan dolayı özür dileyin. Şu yakın dönemde yaşananların hesabını verin, bir özür dileyin. 28 Şubat'ın, üniversitelerdeki odaların mucidi şu andaki CHP'li hanımefendinin yaptığı işlerden özür dileyin. 'Biz yanlış yapmışız.' deyin. İslam'ın Orta Çağ'ı yoktur. Hristiyan orta çağı vardır. Git tarihe bak gör. Onlara bakamazsan Anadolu topraklarını gör. Bu milletin inançlarıyla dalga geçmeye, Orta Çağ göstermeye kimse rıza göstermez. Bu sözlerden dolayı özür dilenmeli. Özür dilemek bir erdemdir. O erdemi de vatandaşlar bekler."

Kurtulmuş, Kazakistan'da araçlardan silah dağıtılması, meydana gelen olaylar, olayların Türk Devletleri Teşkilatı ile ilgisinin olup olmadığı ve benzer olayların Türk cumhuriyetlerine sıçraması ihtimalinin sorulması üzerine, Kazakistan'ın bir an önce sükûnet içerisine girmesi temennisinde bulundu.

Kazakistan'ın Türkiye'ye dost bir ülke, Kazak halkının kardeş bir halk olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bizim dost ülkemizdir, kardeş millettir. Kazakistan'ın son zamanlarda büyük bir ivme yakaladığını görüyoruz. Stratejik konumu önemli bir ülke. Son dönemlerde atılmış ciddi adımlar var. Bunlardan bir tanesi Latin alfabeye geçme adımlarıdır. Rusya'nın resmi dil olarak çıkarılması ve ötelenmesi söz konusuydu. Türkiye'de de çok önemli anlaşmalar imzalandı. Kazak halkı elde etmiş olduğu bağımsızlığını güçlendirerek, ekonomiyi büyüterek devam etme kararlılığında. Burada bir kaosun olmasına müsaade etmeden Kazakistan'da bir hükümetin kurulmasını, bu zor günleri aşmasını temenni ederiz. Türk milleti olarak da üzerimize düşeni yapacağımızı ifade etmek isterim."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak 06:30
Güneş 08:00
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü