Perinçek Suriye meselesiyle alakalı Rûdaw’a konuştu

Suriye konusunda Rusya'nın çizgisinden çıkmayan Vatan Partisi Genelbaşkanı Doğu Perinçek Rûdaw'a konuştu, "bizi Esad davet etti" dedi.

Siyaset 20.08.2022, 13:39
Perinçek Suriye meselesiyle alakalı Rûdaw’a konuştu

Suriye ile yeniden diyalog tartışmaları yaşanırken Türkiye’nin Suriye’nin kapısına gitmesi için en baştan beri baskı yapmaya çalışan, bölgedeki Müslümanları terörist olarak niteleyen, mültecileri Esad’ın kanlı ellerine bırakmakta bir beis görmeyen, Türkiye’nin çizgisine itiraz ederken sürekli Rusya’nın çizgisinde duran Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, gerçekleştirmeyi planladıkları Suriye ziyareti için “Beşar Esad’la görüşeceğiz. Karşılıklı görüş alışverişi yapacağız.” dedi. Hiç bir "vasfı" olmamasına rağmen kendisini meselelerin çözümü için yol bulmak adına Esad'ın davet ettiğini söyledi. 

Rûdaw’ın Rojava bültenine Muğla'dan online olarak katılarak Dilbixwin Dara’nın sorularını yanıtlayan Doğu Perinçek, görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Eylül ayında Şam’a gideceğiz”

Önümüzdeki ay Suriye'ye gideceklerini belirten Perinçek şunları ifade etti:

Şam’a bizi davet eden Sayın Cumhurbaşkanı Beşar Esad’dır. Onun da önümüzdeki zaman diliminde birtakım gezi ve görüşmeleri var. O yüzden bizim takvimimizle onun takvimini uydurmaya çalışıyoruz.

Beşar Esad’la görüşeceğiz. Karşılıklı görüş alışverişi yapacağız. Suriye’nin kuzeyinde hem PKK-YPG var hem de birtakım İslam adı altında sahte İslamcı terör örgütleri var. Bu terör örgütlerinin temizlenmesi sayesinde misafirimiz olan Suriyeli vatandaşların tekrar dönmelerini konuşacağız

“Hükümetten izin almadık”

Hükümetin Vatan Partisi’nin ziyaretinden haberdar olup olmadığına ilişkin soruyu Perinçek şöyle yanıtladı:

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin de bilgisi var ama biz hükümetin yönettiği bir parti değiliz. Biz bağımsız, hükümetten emir almayan Vatan Partisi’yiz.

Kararlarımızı kendimiz veririz. İki kez Suriye’yi ziyaret ettim. Ziyaretlerimde de hükümetten izin almış değilim. Bu sefer de hükümetten izin almadık.

Suriye’ye kendi kararlarımızla gidiyoruz. Türkiye hükümeti de bilgi sahibidir. Giderken hükümet yetkilileri ile de görüşüp onların da fikirlerini alacağız.

“Türkiye’nin Suriye’nin iç işlerine karışmasına karşıyız”

Sayın Cumhurbaşkanı Esad ile görüşmemizde Suriye anayasasının yine Suriye devleti ve halkı tarafından yapılması gerektiğini söyleyeceğiz. Onun için Suriye’nin dışında Cenevre’de şurada burada Suriye için anayasa yapma girişimlerine kesinlikle karşıyız.

Türkiye’nin de Suriye’nin iç işlerine karışmasına karşıyız. Türkiye hükümetinin de Suriye ile ilgili anayasal çözümlere müdahale etmesini kesinlikle doğru bulmuyoruz. Bırakalım Suriye kendi anayasasını kendi yapsın. İçindeki milliyetler sorununu kendisi karara bağlasın.

“Suriye’de Kürtlerin statü kazanmasına niye karşı çıkalım”

Suriye’de Kürtlerin statü elde etmesine ilişkin soruyu cevaplayan Perinçek, şunları ifade etti:

“Niye karşı çıkalım? Eğer Suriye devleti ve milleti bu yönde bir karar verirse biz niye karşı çıkalım? Suriye devleti ve milletinin kararına saygı gösterilir.

Ama biz bölgemizde bölünmeler istemiyoruz. Özerklikler, federasyonlar değil devletlerin birlik halinde hem millet olarak hem devlet olarak birlik olarak çözümlerinin önemli olduğu kanısındayız.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 03 Ekim 2022
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:58
İkindi 16:14
Akşam 18:51
Yatsı 20:10
Günün Karikatürü Tümü