Sapkınlara geçit vermeyen Macaristan’a tepkiler büyüyor

Macaristan hükümeti ve Macar lider Victor Orban’ın LGBT gibi sapkınlara yönelik haklı tutumuna en sert tepki Hollanda Başbakanı Mark Rutte'den geldi.

Siyaset 07.07.2021, 18:24
Sapkınlara geçit vermeyen Macaristan’a tepkiler büyüyor

Macaristan hükümeti ve popülist sağcı Macar lider Victor Orban'ın LGBT gibi sapkınlara yönelik haklı tutumuna en sert tepki Hollanda Başbakanı Mark Rutte'den geldi.

Rutte, Macaristan'da LGBTQ'lar hakkında okullarda eğitim verilmesini engelleyen yasanın kabul edilmesiyle ilgili yaptığı açıklamada Macaristan'ın Avrupa Birliği'nde yeri olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği devlet liderleri zirvesi için Brüksel'de bulunan ve zirvede gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rutte şöyle konuştu:

"Benim için Macaristan'ın artık AB'de yeri yok ancak mevcut sistemle ne yazık ki bunu kendim yapamam. 26 diğer ülkenin de 'Ayrılman gerekiyor' demesi lazım. Bu süreç adım adım işlerken o sırada ilgili ülkenin AB değerlerine yeniden adapte olacağını umarsınız."

Rutte Orban'a çağrı yaprak "Biliyor musun Victor, eğer durumdan memnun değilsen ve değerlerimiz ile yaşayamayacaksan başka bir alternatif daha var: Birlikten ayrıl." ifadesini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen başta olmak üzere diğer üye ülkelerin liderleri de Macaristan'ın sapkınlığa olan haklı tutumuna tepkilerini dile getiriyor.

Von der Leyen bahsi geçen Macar yasasının bir “utanç” kaynağı olduğunu belirterek ilgili komiserlere Macaristan ile iletişimde olmaları ve yasa yürürlüğe girmeden gerekli adımların atılarak yasal kaygıların iletilmesini istediğini aktardı.

Von der Leyen şunları söyledi:

"Bu yasa açık şekilde insanlara cinsel kimlikleri nedeniyle ayrımcılık yapıyor. Bu da Avrupa olarak bizim en temel değerlerimizle uyuşmayan bir durum."

Alman Şansolye Angela Merkel de Orban'ın yasasına tepki gösterdi ve şu ifadeleri kullandı:

"Bunun yanlış bir yasa olduğunu düşünüyorum ve siyaset anlayışımla bağdaşması mümkün değil. Eşcinselliğe ve eşcinsel birlikteliklere müsaade eder ama onlara ilişkin bilgileri başka her yerde yasaklarsanız bu aynı zamanda bilgi edinme ve eğitim alma özgürlüğünü kısıtlamak olur. Bu da benim siyasi olarak kabul edebileceğim bir şey değil."

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da Orban'a tepkisini saklamadı ve şöyle konuştu:

"Açık konuşalım, bu yasa utanç vericidir ve Avrupa'da bu tür bir ayrımcılığa yer yok. AB bir kurallar kulübüdür. Finansal avantajlara erişim sağlarsınız ve bu herkes için iyidir ancak öyle işinize geldiği gibi seçmece yapamazsınız. Burası istediğinizi alıp istemediğinizden uzak durabileceğiniz bir süper market değil."

Eşcinsel bir sapık olan Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel de, “Sayın Orban'a hala saygım vardı ve çok sayıda politik konu üzerinde konuşmuşluğumuz var ancak burada amaç eşcinseller veya eşcinsellik hakkında konuşulması gençliğe tehdittir demek ise biliyorsunuz ben de genç oldum ve ben de eşcinselim. Kendimi hiçbir zaman başkalarına bir tehlike olarak görmedim." dedi.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas da konuya ilişkin tepkisini "Mesajımız net; bu tür bir tutumu kabul edemeyiz. Bu durum Avrupa insan hakları ve azınlık haklarına aykırı. Sanıyorum bunda hepimiz hem fikiriz." sözleriyle dile getirdi.

Orban ise gazetecilerin sorularını yanıtlarken yasayı şu sözlerle savundu:

"Ben onların hakları için savaşıyorum. Ben bir özgürlük savaşçısıyım. Komünist rejim sırasında eşcinseller cezalandırılıyordu ve ben onların hakları ve özgürlükleri için savaştım. Ancak bu yasa bununla ilgili değil, bu yasa çocukların ve ebeveynlerin hakları ile ilgili."

Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü