Yeni 'seçim barajı' teklifi Meclis'te

AK Parti ve MHP milletvekillerinin bir süredir üzerinde çalıştığı, seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Siyaset 15.03.2022, 11:18 15.03.2022, 11:34
Yeni 'seçim barajı' teklifi Meclis'te

AK Parti ve MHP milletvekillerinin bir süredir üzerinde çalıştığı, seçim barajının düşürülmesini de içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.​​​​​​​

TBMM'ye sunulan Seçim Kanunları ve Siyasi Partiler Kanununda yapılacak değişikliklere ilişkin kanun teklifininde şunlar yer alıyor:

1. Milletvekili seçim barajı yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşecek.

2. Milletvekili dağılımı direkt partiler üzerinden yapılacak (ittifaklar üzerinden değil).

3. Partilerin seçime katılabilmeleri için sadece teşkilat kurma ve kongrelerini yapmaları gerekiyor. "TBMM'de grubu bulunması" ibaresi yasa metninde yer almayacak.

4. İl Seçim kurulu başkan ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanları birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından kura ile belirlenecek.

5. Bir parti, başka partinin üyesini ancak kendi rızası varsa sandık kurulu üyesi gösterebilecek.

6. Mahalli idareler seçimlerinde, seçmen güncellemeleri bir yıl önceki seçmen kütüğü üzerinden yapılacak.

7. Daha önce seçmen olan birinin, bir şekilde adresi kapansa dahi son seçmen olduğu yerde seçmen olma hakkı devam edecek.

8. Muhtar seçilen bir kişi, seçilme yeterliliğine sahip olduğuna ilişkin belgeleri en geç 1 ay icinde ibraz etmek suretiyle muhtarlık mazbatasını alacak. Dolayısıyla seçilme yeterliliği yok diye dönem içinde sık sık muhtarlık seçimleri yapılmamış olacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü