İsrail katliamlarının gizli ortaklarından Almanya İsrail katliamlarının gizli ortaklarından Almanya

Saldırı sırasında arabanın üzerine çıkarak insanları selamlamaya çalışan bakana protestocular saldırırken korumalar son anda makam aracına bindirmeyi başardı.

Beng2323

‘Katillerin avukatı’ Ben-Gvir kimdir?

1976’da Iraklı Yahudi bir anne ve babanın çocuğu olarak Batı Kudüs’te dünyaya gelen Itamar Ben-Gvir, 16 yaşında, Kach örgütüne katıldı. Meir Kahane’nin liderliğini üstlendiği siyasi hareketin amacı Arapları İsrail’den kovmak ve İsrail’e teokrasiyi getirmekti.

Ben-Gvir’in ismi, Filistinlilerle çatışmayı sona erdirmek için Oslo Anlaşmalarını imzalayan Başbakan Yitzak Rabin’in suikasta uğramasının öncesindeki eylemleriyle de anıldı. 1994 yılında işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyindeki El Halil’deki İbrahimi Camii’nde 29 Filistinliyi vurarak şehit eden İsrailli terörist Baruch Goldstein’ın hayranı olarak da biliniyor.

2012 yılında avutkatlık yapmaya başlayan Ben-Gvir, suça karışmış Siyonist Yahudi yerleşimcileri desteklediği için Filistinliler tarafından ‘katillerin avukatı’ diye de anılıyor.

2021’de İsrail Meclisi’ne girmeyi başaran Ben-Gvir, Kach hareketinin devamı olarak görülen Yahudi Gücü Partisi’nin liderliğini de yürütüyor. Netayahu hükümetinin kurulması için kilit bir rol oynayan Siyonist parti, 120 sandalyeli mecliste 6 koltukla temsil ediliyor.

- Netanyahu’nun Ben Gvir’in desteğiyle kurmayı başardığı yeni hükümet, 29 Aralık’ta göreve başladı.

- 31 Aralık 2022’de BM Genel Kurulu, Uluslararası Adalet Divanı’ndan Filistin’in İsrail güçleri tarafından işgalinin yasal statüsü hakkında değerlendirme yapmasını talep eden kararı onayladı.

- 3 Ocak 2023’de Ben-Gvir, Mescid-i Aksa’ya polis eşliğinde baskın düzenledi.

- 6 Ocak 2023’de İsrail, BM’de Tel Aviv’in işgal ve ihlallerine karşı hukuki girişim başlatan Filistin’e yönelik ekonomik ve siyasi sonuçlar içeren 5 maddelik yaptırım kararı aldı.