Suriye'nin Deyrizor ilinde, terör örgütü PKK/ YPG baskısı altında yaşayan Arap aşiretler, terör örgütüne topyekün savaş başlattı. Çok sayıda aşiret üyesinin katılımıyla birçok bölgede operasyonlar düzenlenirken, terör örgütü mensupları ise geri çekilmeye başladı. Şu ana kadar 24 köyün terör örgütünden arındırıldığı bildirildi.

ARAP AŞİRETLERDEN TOPYEKÜN SAVAŞ

PKK/YPG'nin Deyrizor Askeri Meclis grubunun lideri Ahmed el Habil'i alıkoymasının peşinden 27 Ağustos'ta patlak veren çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılmasıyla büyüdü.

24 KÖY TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TEMİZLENDİ

Arap aşiretleri yoğun çatışmalar sonucu son iki günde Deyrizor ilinin doğu ve güneydoğusundaki tamamını Arap nüfusun oluşturduğu Şife, İzbe, Hacin, el Bahra, Gıranic, ebu Hammam, ebu Hardub, el Curzi Şarki, el Curzi Garbi, Suveyden, Direnc, el Şinan, el Tayyene, Ziyben, Havayic Ziyben, Şıhyel Şarki, Şıhyel Garbi, Alrz, el Haşşan, el Basira, Cideydit Bak kar, Hıreyize, Berşem ve Sabha köylerini teröristlerden temizledi.

28 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Arap aşiretleri ile terör örgütü arasındaki şiddetli çatışmalar sonucunda resmi kayıtlara göre en az 28 terör örgütü üyesi öldürüldü.

CAMİLERDEN CİHAD ÇAĞRILARI YAPILDI

Arap aşiretleri ile PKK/YPG arasında Deyrizor'un doğu ve güneydoğusunda Fırat Nehri kenarındaki bölgelerde çatışmalar devam ederken, camilerden terör örgütüne karşı cihad çağrıları yapıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı yaşanan çatışmaları yakından takip ettiklerini bildirip, "Terör örgütünün gerçek mahiyetini, daha fazla gecikmeden ve bölgenin Suriyeli Kürtler de dahil kadim unsurlarının daha fazla acı çekmesine yol açmadan, destekçilerinin de görmesini umuyoruz." açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Deyr-Ez Zor kırsalında bölücü terör örgütünün Suriye’deki şubeleriyle bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir yaşanan çatışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz.

Bu gelişme, terör örgütünün, Suriye’nin kadim halklarını, üzerlerinde şiddet ve baskı uygulamak ve temel insan haklarını ihlal etmek suretiyle tahakküm altına alma girişimlerinin yeni bir tezahürüdür.

Bu amaç ve niyetini DEAŞ’la mücadelede aktör olduğu savıyla perdelemek isteyen terör örgütünün gerçek mahiyetini, daha fazla gecikmeden ve bölgenin Suriyeli Kürtler de dahil kadim unsurlarının daha fazla acı çekmesine yol açmadan, destekçilerinin de görmesini umuyoruz."

RUSYA, PKK İLE ÇATIŞAN AŞİRETLERİ BOMBALADI

ABD'nin hava desteği vermediği PKK için Rusya devreye girdi.

Rus savaş uçakları, Münbiç kuzeyinde PKK'lı teröristlerin imdadına yetişti.

Rus savaş uçakları PKK'ya saldıran bölge halkının bulunduğu noktalara bomba yağdırdı.

28 Şubat paşalarına bunaklık affı 28 Şubat paşalarına bunaklık affı

Muhsinli köyünü vuran Ruslar 5 sivili katletti, 13 sivil de yaralandı.