Credit Suisse Group'un risk primi Amerikalı banka SVB'nin iflasıyla alevlenen bankacılık krizi sonrası 44 baz puanlık artışla 446 baz puana çıkarak rekor seviyeye yükseldi.

Credit Suisse Group AG'nin tahvillerini temerrüde karşı sigortalama maliyeti, Silicon Valley Bank'ın çöküşünün bankacılık sektöründe daha yaygın bir soruna dönüşebileceği endişesine yol açmasıyla rekor seviyeye çıktı.

Bloomberg verilerine göre Zürih merkezli bankanın beş yıllık kredit temerrüt swapları Pazartesi günü 44 baz puana varan yükselişle 446 baz puana çıktı. Bu rakam 125 yüksek notlu Avrupalı şirketin CDS’sini takip eden Bloomberg endeksinde en büyük sıçrama oldu.

Avrupalı ​​bankaların ve sigorta şirketlerinin hisseleri Pazartesi günü değer kaybederek Credit Suisse'in hisseleri de yüzde 15'e varan düşüşle yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Belirsizliğe ek olarak yatırımcılar bankanın müşterilerinin parasını tekrar bünyesine kazandırm, yatırım bankasını başarılı bir şekilde oluşturma ve yasal ve düzenleyici soruşturmalarda gezinme yeteneğinden endişe duyuyor.

Credit Suisse, bu ayın başlarında yaptığı açıklamada ABD'li düzenleyici kurumların önceki mali tablolarla ilgili yaptığı ani bir incelemenin ardından yıllık raporunun yayınlanmasını ertelediğini duyurmuştu.