Geçtiğimiz cumartesi günü Afganistan'ın Nimruz vilayetinin İran sınırındaki bölgelerinde İran sınır muhafızları ile Afganistan sınır muhafızları arasında şiddetli çatışmalar yaşanmış, her iki taraftan da hayatını kaybedenler olmuştu.

Çatışmaların devam ettiği esnalarda Afganistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada çatışmanın çözüm olmadığı ifade edilmişti.

Suudi Arabistan ilk nükleer enerji santralini açıyor Suudi Arabistan ilk nükleer enerji santralini açıyor

İran tarafı ise Afganistan yönetimi yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydetmişti. İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, çatışmaların başlamasıyla birlikte Afgan yetkililerle temasa geçtiklerini ve çatışmaların karşılıklı olarak sonlandırıldığını ifade etti.

İran televizyonuna konuşan Vahidi, "Taliban tarafıyla görüşmeler yapıldı, sorun çözüldü. Şu an sınırda çatışma yok sınır kapıları açık" ifadelerini kullandı.

İran ile Afganistan'daki İslam Emirliği yönetimi arasında son dönemde Hilmend Nehri üzerindeki su paylaşımı konusunda gerilim yaşanıyor.

Hilmend Nehri üzerinden İran’a giden su son dönemde büyük oranda azaldığı için İran tarafında ciddi su sıkıntısı yaşanıyor.

İslam Emirliği yönetimi bölgedeki nehirlerde su miktarının azaldığını söyleyip İran’a gönderilen suyun azalmasında bunu sebep gösteriyor. İran tarafı ise Hilmend Nehri ve barajdaki su seviyesini kontrol etmek için bölgeye bir heyet göndermek istiyor.