2019 yılında 1 Şubat ve 16 Mart olmak üzere İbdacıların öncülüğünde Ayasofya’nın cami olarak açılması için iki büyük eylem yapıldı. Türkiye’nin bağımsızlık sembolü olan Ayasofya için binlerce Müslüman Ayasofya Camii önünde toplandı.

“Emperyalizme en iyi cevap Ayasofya’yı açmak”

Baran Dergisi Yazarı Faruk Hanedar basın açıklamasında, “Ayasofya’yı açacak olan sadece Müslümanların iradesi, azim ve kararlılığıdır. Bizler, İslâm ihtilâl ve inkılâbının bu irade, azim ve kararlılığa sahip gençliği olarak 1 Şubat 2019’da burada toplanmış ve emperyalizme verilecek en iyi cevabın Ayasofya’yı açmak olacağını dile getirmiştik. Dün yaşanan menfur saldırı talebimizin haklılığını göstermiştir. Bugün de birçok STK’nın ve Müslüman Anadolu halkının katılımıyla talebimizi yinelemek için buradayız.” dedi.

İbdacıların bu eylemleri Türkiye ve Batı dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Erdoğan’ın gündemine girmesine vesile oldu

Halkın haklı Ayasofya talebinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündemine girmesine vesile oldu ve Erdoğan 31 Mart yerel seçimlerinden önce 24 Mart 2019 tarihinde “Ayasofya’yı cami olarak açabiliriz. Müze statüsünden çıkar. Zaten daha sonradan buraya böyle bir statü verildi. CHP zihniyetinin attığı bu adımı değiştiririz.” açıklamasında bulundu.

Ayasofya, cami olarak açıldı

24 Temmuz 2020 senesinde Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

Danıştay’ın bu kararı ile Ayasofya'da 86 sene sonra ibadetin yolu açılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya’nın ibadete açılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı Kararını "hayırlı olsun" mesajıyla paylaştı.

Ayasofya'nın 24 Temmuz'da açılması Haçlılara ve içimizdeki Batıcı işbirlikçilere de açık bir meydan okuma oldu.

Üstad Necip Fazıl’ın “Türk’ü yoktan var ettiğini iddia eden bir zümre ve (klik) zihniyeti, Ayasofya ile Türk vatanını, göklerdeki aslî ve hakikî vatanıyla beraber satmıştır.” dediği Ayasofya özgürlüğüne kavuşmuş oldu.

Baran Haber