Genç MÜSİAD’ın Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle bugün Şişli’deki Cevahir Otel’de düzenlediği 8. Uluslararası İş Adamları Kongresi öncesinde Filistin için boykot ve protesto eylemleri düzenleyen “Filistin İçin Bin Genç” platformu tarafından İsrail ile ticarete devam eden MÜSİAD üyesi şirketlere karşı otel önünde protesto çağrısı yapıldı.

Topluluğun X hesabından yapılan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“MÜSİAD’ın iki yüzlü tavrına karşı kongreler düzenlemek yerine ticareti kes demek için Grand Cevahir Otel önüne gidiyoruz!”

Enterprise Singapore Bölge Direktörü Yogeindran Thiayagarajah, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, Eyüp Sabri Tuncer Yönetim Kurulu Başkanı Engin Tuncer, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Altınay Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, Delta V Genel Müdürü Doç. Dr. Arif Karabeyoğlu, Gürmen Group Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Gür Solmaz, Baltaş Grubu Kurucu Ortağı Prof. Dr. Acar Baltaş gibi önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı kongre sabah saatlerinde başladı.

Kongrenin düzenlendiği Şişli Cevahir Otel’deki bazı genç katılımcılar ‘şüpheli’ görüldükleri için görevliler tarafından salon dışına çıkartıldı.

Kongrede konuşmalar başlamadan önce Kuran okundu.

MÜSİAD Başkanı Asmalı: “Bizi karalamaya çalışıyorlar. İsrail ile yapılan her ticaret Yahudi işadamları ile yapılıyor anlamına gelmez.”

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı da açılış konuşmasında bu konuya değinerek şunları söyledi:

“MÜSİAD’ı karalama yönünde birtakım çabalar var. MÜSİAD üyelerini töhmet altında bırakan çeşitli söylemler de ortaya çıkıyor. Üyelerimizin İsrail devleti ile 7 Ekim’den bu yana ticareti artırdıkları ve bu dram, bu zulüm yaşanırken para peşinde koştuğu iddia ediliyor.”

“Öncelikle şunun altını çizmek gerekiyor ki Filistin’de Yahudi işgali altında yaşayan 10 bin Filistinli kardeşimiz var. Oradaki bütün yardım gemileri İsrail kontrolü altında bölgeye girebiliyor. Filistinli tüccarlar orada iş yapmaya, halkın ihtiyaçlarını sürdürmeye devam ediyor. Dolayısıyla oraya yapılan her ihracat Yahudi işadamları ile yapılıyor anlamına gelmez.”

“Bizler MÜSİAD olarak Yahudi işadamları ile yapılan ticareti çok etik bulmadığımızı, bunu yapan işadamlarımız varsa buna katılmadığımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum.”

“Kudüs, Filistin ve Meclis-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir. Öte yandan ülkemizdeki samimi gençlerin Filistin davasına sahip çıkmasını destekliyor ve teşvik ediyoruz.”

Polis eylemcileri otel önüne almadı

Filistin İçin Bin Genç platformunun çağrısı üzerine saat 13.00’te, kongre devam ederken bir grup genç Şişli’deki Cevahir Otel’in önüne geldi.

Basın açıklaması yapılmasına izin vermeyen polis gruba müdahale etti. Eylemciler sık sık “İsrail’le ticaret Filistin’e ihanet” ve “Katil İsrail, işbirlikçi MÜSİAD” sloganları attı. 

Filistin İçin Bin Genç Hareketi, polisin yapmalarına izin vermediği basın açıklamasını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştı. Açıklamada “Soykırım başladığından beri Türkiye’de iktidar ve sermayedarlar İsrail’i kınıyor, Filistin için mitingler, yürüyüşler, yardım kampanyaları düzenliyorlar. Öte yandan İsrail ile tüm ticari ilişkileri sürdürmeye, soykırımı besleyerek servetlerine servet katmaya devam ediyorlar. İsrail’in elektriğinden betonuna, çeliğinden kablosuna, gıdasından kıyafetine her türlü malzeme Türkiye’deki şirketler tarafından sağlanıyor” denildi. 

İsrail’le ticari faaliyetler devam ederken yapılan dayanışma çağrılarının ikiyüzlülük olduğu belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

MÜSİAD üyesi çelik şirketi İÇDAŞ, İsrail’e çelik ihracatına hız kesmeden devam ediyor. Sadece 7 Ekim’den bu yana İÇDAŞ’ın Çanakkale’deki limanından 9 gemi Hayfa Limanı’na sevkiyat yaptı. MÜSİAD, TÜSİAD gibi topluluklar ve hükümetin kendisi de dahil tüm yerli işbirlikçiler, kendilerini Filistin dostu olarak göstermeye, ihanetlerini sahte dayanışma çağrılarıyla gizlemeye çalışıyorlar. Biz bu ikiyüzlülüğü çok iyi tanıyoruz. Soykırıma ortak oldukları müddetçe yakalarını bırakmayacağız. Yaşasın Filistin halkının onurlu direnişi.”

İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor

Eylemciler polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı otelin giriş kapısı önüne alınmadı.