Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Suriye'den Türkiye'ye yönelik terör saldırılarına artık tahammülümüz kalmadı" açıklaması sonrası Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeydoğu sınır hattına sevkiyata hız verdi. Olası harekata ilişkin sevkiyat iki noktada yoğunlaşırken, operasyonun terör örgütü DSG/YPG'yi Türkiye için büyük tehlike oluşturan noktalardan çıkarmaya yönelik olması bekleniyor. Türkiye'nin "Güvenli Bölge" oluşturma planı kapsamında, bölgenin batısındaki Telabyad-Cerablus ve doğuda Resulayn'dan başlayarak Irak sınır hattına kadar uzanan alanda 30 kilometre derinliğin kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Bölgeye bir yandan takviye güçler sevk edilirken diğer yandan terör örgütü DSG/YPG nokta atışları ile vuruluyor. Özellikle stratejik önemdeki M4 karayolu üzerinde bulunan Ayn İsa ile Til Temir ilçelerindeki örgüt noktaları TSK destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından bombardımana tutuluyor.

Milliyet'in haberine göre, muhtemel kara harekatının iki aşamadan oluşması ve ilk etapta TSK için risk oluşturabilecek bölgelerin vurulması bekleniyor.

Dün de İdlib'te TSK konvoyunun vurulduğu, hayatını kaybeden ve yaralananların varolduğu iddia edilmiş, resmî kaynaklar herhangi bir açıklama yapmamıştı.