Kayseri'nin İncesu ilçesinde 3 lise öğrencisi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafını yaktı.

Öğrencilerden A.K.'nin fotoğrafı ateşe verdiği, diğer arkadaşlarının ise yanında bulunduğu öğrenildi. Yaşanan olay sosyal medyada da paylaşıldı.

Olayın ardından 3 öğrenci, jandarma ekiplerince gözaltına alındı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Kayseri Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Kayseri’de, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının yakılması olayına ilişkin sosyal medya platformlarında bir videonun dolaşıma girdiği tespit edilmiştir. Bahse konu olaya karışan kişiler tespit edilerek gözaltına alınmış olup, adli ve idari süreç başlatılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Mavi Marmara davasında yeni gelişme Mavi Marmara davasında yeni gelişme

3 lise öğrencisinin gözaltına alınmasının ardından, olaya E.K. isimli öğrencinin de karıştığı tespit edildi.

Jandarma E.K.’yi de gözaltına aldı. İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 12’nci sınıf öğrencileri A.K., A.N., H.E. ve E.K. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Türk hukukunda "adaletin" en hızlı tecelli ettiği tek konu

Türk hukukun hali eskiden beri ortada. Adalet timsali olması gereken kurumun, adaletsizliği doğurduğu yıllardır görülüyor. Ancak hukuk yasalarının, hükümettekiler laik olsun olmasın, tavizsiz uygulandığı tek bir konu var: Atatürk'ü 'temsil' eden herhangi bir şeye yapılan davranışlar. Doğrudan şahsını geçtik, gölgesini bile korumak devletimizin en büyük görevi haline gelmiş oldu.