Ukrayna, Rusya'nın ülkenin doğu ve güneyindeki savunma hatlarını aşmakta zorlanıyor ve merakla beklenen karşı taarruzun iki ay önce başlamasından bu yana harita neredeyse hiç değişmedi.

"Brifinglerimiz ayıltıcı. Yakın zamanda Avrupa'da Ukrayna güçlerini eğiten ABD'li komutanlarla bir araya gelen Illinois Demokratlarından Mike Quigley CNN'e verdiği demeçte karşılaştıkları zorlukları hatırlattı: "Bu savaşın en zor dönemi."

"Önümüzdeki birkaç hafta boyunca ilerleme kaydetme şansları olup olmadığını görecekler. Ancak bu çatışmanın dengesini değiştirecek bir ilerleme kaydetmeleri bence son derece düşük bir ihtimal," diyor, üst düzey bir Batılı diplomat Amerikan haber kanalına…

Eski CIA analisti: Washington Kiev'e olan ilgisini kaybetti Eski CIA analisti: Washington Kiev'e olan ilgisini kaybetti

CNN'e konuşan bir başka üst düzey Batılı diplomat da "Rusların bir dizi savunma hattı var ve onlar (Ukrayna güçleri) henüz ilk hattı geçebilmiş değil" dedi. "Önümüzdeki birkaç hafta boyunca savaşmaya devam etseler bile, bu son yedi, sekiz hafta boyunca daha fazla ilerleme kaydedemedilerse, daha fazla tükenmiş güçlerle aniden bunları yapma olasılıkları nedir? Çünkü koşullar çok zor."

Sonbahar, ABD'den uzun zamandır aranan Abrams tanklarını getirmeye hazırlanırken, ilerleme için daha zorlu hava koşullarını da beraberinde getirecek.

The Telegraph/ Abbie Cheeseman