Umman Dışişleri Bakanı Sayyid Badr bin Hamad bin Hamoud al Busaidi, İran ve ABD'nin bir esir takası anlaşmasının ayrıntılarında çözüme yakın olduğunu söyledi.

Al-Monitor internet sitesine röportaj veren Busaidi, İran ile ABD arasında dolaylı olarak sürdürülen esir takası anlaşması görüşmelerine ilişkin bilgi paylaştı.

İki ülkenin esir takası anlaşmasının ayrıntılarında çözüme yakın olduğunu belirten Busaidi, “Yaklaştıklarını söyleyebilirim. Muhtemelen, geriye yalnızca teknik konular kalıyor.” ifadelerini kullandı.

2015 nükleer anlaşmasını canlandırmak için yeni çabalar yürüten Washington ve Tahran'ın ciddiyetini hissettiğini kaydeden Busaidi, İran ile ABD'nin, İran'ın yurt dışındaki mallarının serbest bırakılması ile ilgili hem bir çerçeve hem de bir zaman çizelgesi oluşturmaya çalıştığını ifade ederek, bu konuda da çözümün yakın olduğunu vurguladı.

Ekonomi ve Maliye Bakanı İhsan Handuzi, 13 Haziran'da yaptığı açıklamada, "İran'ın Güney Kore gibi ülkelerde tutulan kaynaklarının önümüzdeki haftalarda serbest bırakılacağını umuyoruz." diye konuşmuştu.