Belarus Savunma Bakanlığı, Rusya'da 'silahlı isyan' ile suçlanan Rus paralı asker grubu Wagner'in Belarus'taki askerleri eğittiğini açıkladı. Bakanlık, Wagner savaşçılarının başkent Minsk'e yaklaşık 90 kilometre mesafede bulunan Osipovichi kasabasındaki bir askeri bölgede Belarus askerlerini eğittiğini gösteren bir video yayınladı. 

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Belarus Savunma Bakanlığı, "Wagner savaşçıları, pek çok askeri disiplinde eğitmen olarak rol aldı" açıklamasına bulundu. Reuters'a konuşan Wagner'e yakın iki kaynak da Wagner savaşçılarının bazılarının en az 11 Temmuz Salı gününden bu yana Belarus'ta olduğu bilgisini paylaştı.

Ne olmuştu?

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, 23 Haziran'da Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmiş, Wagner savaşçıları Ukrayna'yı terk ederek sınırdaki Rostov'a girmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), 'silahlı isyan' suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanını 'vatana ihanet' olarak nitelendirmişti. Prigojin, başkent Moskova'ya gideceklerini açıklamış, Kremlin yönetimi ise ülkenin pek çok bölgesinde güvenlik önlemlerini artırmıştı. Prigojin'in, 24 Haziran'da Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun Rusya'da gerilimi azaltma önerisini kabul ettiği bildirilmişti. Prigojin, 'Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu anladıklarını' ve 'konvoylarını geri çevirerek plana göre saha kamplarına geri döneceklerini' açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin'e yönelik açılan ceza davasının kapanacağını belirterek 'isyancı liderin' Belarus'a gideceğini bildirmişti. Fakat konuya ilişkin ilk açıklamasında Prigojin'in Belarus'ta olduğunu teyit eden Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, daha sonra bir açıklama daha yaparak Prigojin'in Rusya'da olduğunu söylemişti.