İsrail'in sıkı güvenlik önlemleri altında El Halil'in Eski Şehri'ne baskın düzenleyen yasa dışı yerleşimciler, 22 Nisan'da başlayan Hamursuz Bayramı kapsamında ayin yaptı.

Yerleşimle mücadele aktivisti Mufid eş-Şarabati, İsrail ordusunun "El Halil'in birçok mahallesini askeri kışlaya çevirdiğini, dükkanları kapattığını ve bölge sakinlerinin bölgede dolaşmasını engellediğini" söyledi.

Filistinli kuruluşların rakamlarına göre, işgal altındaki Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria'daki yerleşimlerde 164 yerleşim yeri ve 124 ileri karakolda ikamet eden yaklaşık 650 bin İsrailli yerleşimci bulunuyor.

İsrail güçleri yahudi yerleşimcilerin İbrahim Camisi'ne yaptığı baskın için El Halil'de yolları kapatırken, sokaklarda çok sayıda İsrail askeri görüldü.

Yahudilerin 22 Nisan'da başlayan Hamursuz Bayramı, 30 Nisan akşamına kadar devam edecek.

Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama Ebu Ubeyde'den İsrailli esirlerle ilgili açıklama

Harem-i İbrahim Camisi'ne yönelik ihlaller

İşgal altındaki Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın çevresi kabul edilen El Halil kentindeki Harem-i İbrahim, Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nebevi ile Mescid-i Aksa'dan sonra en kutsal dördüncü cami olarak değerlendiriliyor.

İsrail'in 1967'den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da bulunan cami, 25 Şubat 1994'te sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan bir siyonistin eyleminden sonra kapatılmış ve açıldığında da yarısından fazlası Yahudilere tahsis edilmiş şekilde bölünmüştü.