Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, belediye ekipleri, polis korumasında Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki Vadi el-Cevz Mahallesi'nde Filistinlilere ait bir evi iş makineleriyle yıktı.

Yahudilerin "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıktığı ev, Vadi el-Cevz Mahallesi sakini Filistinli Tutah ailesine ait 24 yıllık bir yapıydı.

Filistinli gruplar: Oslo Anlaşması yalnızca İsrail'e hizmet ediyor! Filistinli gruplar: Oslo Anlaşması yalnızca İsrail'e hizmet ediyor!

Filistinli ailenin mülkiyetindeki bir ağılı da yıkan Yahudiler, ocak ayından bu yana Tutah ailesinin 3 evini daha yıkmıştı.

Öte yandan belediyes, Kudüs'ün Silvan bölgesinde de Filistinli aileleri evlerini kendi elleriyle yıkmaya zorladı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından hazırlanan rapora göre, Yahudiler, 2023 yılının başından mayıs ayının sonuna kadar işgal altındaki Doğu Kudüs'te "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle Filistinlilere ait 104 yapıyı yıktı.

Yahudi İsrail, 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve yapıları, "ruhsatsız" olduğunu savunarak yıkıyor.

Filistinlilerin ruhsat almak için verdiği çabalar, Yahudilerin engelleyici uygulamaları nedeniyle çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanıyor.