Yahudi Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Almanya’nın başkenti Berlin’e yapacağı resmi ziyareti, “güvenlik gelişmeleri” sebebiyle kısa tutulacak.

İsrail basınının aktardığına göre, Başbakanlık Ofisi'nin Netanyahu’nun Berlin programını güncellediği belirtildi.

Buna göre, Netanyahu’nun Berlin'den İsrail'e dönüşünün cuma sabahı yerine perşembe gerçekleşeceği kaydedildi.

Netanyahu Berlin’e doğru hareket etmeden önce de Yahudi protestocular en Gurion Havaalanını kapatıp, Netanyahu’yu v e yeni yargı yasasını protesto etti.

Benzer protestolar, geçen hafta Netanyahu'nun Roma gezisi öncesinde havaalanının dışında da düzenlendi.

ABD, Karadeniz’e bu sefer RQ-4 Global Hawk İHA’sını sevk etti ABD, Karadeniz’e bu sefer RQ-4 Global Hawk İHA’sını sevk etti

Yahudileri sokaklara döken yasa

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir "yargı reformu" planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı merci olarak görev yapan Yüksek Mahkeme, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen "temel yasalara" aykırılık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümetinin açıkladığı yargı düzenlemesi, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin Yüksek Mahkemenin elinden almayı amaçlıyor.