World Central Kitchen yardım kuruluşu, gemilerin ve bir mavnanın pirinç, makarna, un, bakliyat, konserve sebze ve protein gibi malzemelerden 1 milyondan fazla öğün hazırlamaya yetecek kadar taşıdığını söyledi. 

Gemilerin Gazze'ye ne zaman ulaşacağı belli değil. İlk gemi bu ayın başlarında 200 ton gıda, su ve diğer yardımları ulaştırmıştı.

Birleşmiş Milletler ve ortakları, harap olmuş ve büyük ölçüde izole edilmiş kuzey Gazze'de bu ayın başlarında kıtlık yaşanabileceği uyarısında bulundu. İnsani yardım yetkilileri, deniz ve hava yoluyla yapılan teslimatların yeterli olmadığını ve İsrail'in karayoluyla çok daha fazla yardıma izin vermesi gerektiğini söylüyor. BM'nin en üst düzey mahkemesi İsrail 'in daha fazla kara geçişi açmasını ve krizin çözümü için başka önlemler almasını emretti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’a ‘Ege Denizi’ tepkisi

Bu arada Mısır'ın devlet televizyonu Al Qahera, ismi açıklanmayan Mısırlı bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin Pazar günü yeniden başlayacağını duyurdu.