Başbakan Miçotakis, eşcinsel çiftlerin taşıyıcı anne yoluyla gelecekte ebeveyn olma hakkına sahip olmayacağını vurguladı. Ebeveyn olma konusu uzun zamandır Yunan toplumunu ikiye bölmüş durumda.

Bununla birlikte parlamentoya sunulacak olan yasa mevcut çocukların statüsünü tanıyacak.

AB Kızıldeniz'de "askeri misyon" başlattı AB Kızıldeniz'de "askeri misyon" başlattı

Miçotakis, "Yasayla getireceğimiz şey evlilikte eşitlik olacak. Cinsel yönelimle ilgili her türlü ayrımcılığı ortadan kaldıracağız." dedi.

Ancak ebeveynlik yasasını değiştirmeyeceklerini belirten Miçotakis, "Kadınların talep üzerine çocuk üreten makinelere dönüştürülmesi fikri... böyle bir şey olmayacak." diye konuştu.

Miçotakis önerilen yasanın, evlat edinilenler ya da yurtdışındaki taşıyıcı annelerden doğanlar da dahil olmak üzere, aynı cinsiyetten ebeveynlerin mevcut çocuklarını koruyacağını söyledi.

Bu, eşlerinin ölümü durumunda hayatta kalanlara tam ebeveynlik hakkı veriyor.

Kamuoyu yoklamaları Yunanların eşcinsel evlilik konusunda ikiye bölündüğünü, çiftlere ebeveynlik haklarının verilmesine ise çoğunlukla karşı olduğunu ortaya koyuyor.

İktidardaki Yeni Demokrasi partisinin sağ kanadından bazı milletvekilleri, Yunanistan'ın evlilik ve ebeveynlik yasalarının eşcinsel çiftleri de kapsayacak şekilde revize edilmesine karşı.

Euronews