Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda için yazı kaleme aldı.

Makalesinde, Amerikalı siyasetçilerin 22 Mart akşamı Crocus’ta meydana gelen saldırının DEAŞ tarafından gerçekleştirildiği hikayeleriyle kendilerini tuzağa düşürdüğünün altını çizerken, “Bunu neden yaptıkları çok açık; bundan kaçış yok" diye yazdı.

“Pek çok faktör, ABD'nin ‘Ukrayna terörizmine’ sponsorluk yaptığına işaret ediyor” diyen Zaharova, yazısında, “Washington'un Kiev'deki yardakçılarını her gün ‘mazur göstermesi’ ve onların kurduğu Zelenskiy rejimiyle birlikte kendisini yasaklı DEAŞ'in korkuluğuyla örtmeye çalışması da bundan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

'DEAŞ, ABD DÜŞMANLARINA SALDIRIYOR'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin isteyerek ya da istemeyerek DEAŞ'in yaratılmasında rol oynadığını anımsatırken, ABD’nin Kiev rejimi dahil olmak üzere terör örgütlerine verdiği desteğiyle ilgili değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü:

"Kiev rejimine hesapsızca ve yolsuzluk planları kullanılarak yatırılan milyarlarca dolar ve eşi benzeri görülmemiş miktarda silah, Rusya'ya karşı saldırgan söylem ve bariz milliyetçilik, Ukrayna ile ilgili barış görüşmelerinin yasaklanması ve çatışmaya şiddet içeren bir çözüm için bitmek bilmeyen çağrılar, Kiev rejimi tarafından yıllarca gerçekleştirilen terörist saldırıların kınanmasının reddedilmesi ve Zelenskiy'in en korkunç eylemlerine bile verilen kitlesel bilgi ve siyasi destek.. Bunun mantığı ne diye soruyor olabilirsiniz? Tabii ki para ve güç. Aynı zamanda uluslararası hukukun doğrudan müdahale yasağı bağlamında, yasa dışı teröristlerin eliyle dünyaya 'kontrollü kaos' tohumları ekmek ve düzenini şekillendirmekle de ilgili."

Son yıllarda DEAŞ’in planlarını değiştirdiğini ve artık ağırlıklı olarak ABD'nin düşmanlarına saldırdığını vurgulayarak bu durumu ‘garip bir tesadüf’ olarak niteleyen Zaharova, “Afganistan'da Taliban'a, İran’da İran hükümetine, Suriye'deki meşru otoritelere ve bize karşı saldırılar düzenliyor” dedi.

İran'dan İsrail'in saldırı kararına ilişkin açıklama İran'dan İsrail'in saldırı kararına ilişkin açıklama