Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Cuma günü yayınlanan bir röportajında, Ukrayna'nın Kongre'deki anlaşmazlıklar nedeniyle engellenen ABD askeri yardımını alamaması halinde, kuvvetlerinin "küçük adımlarla" geri çekilmek zorunda kalacağını söyledi.

Zelenskiy Washington Post'a verdiği demeçte, "Eğer ABD desteği olmazsa, hava savunmamız, Patriot füzelerimiz, elektronik savaş için sinyal bozucularımız, 155 milimetrelik top mermilerimiz olmayacak demektir.

Bu, geri çekileceğimiz, adım adım, küçük adımlarla geri çekileceğimiz anlamına geliyor” dedi ve ekledi:

"Geri çekilmemek için bir yol bulmaya çalışıyoruz."

Ukrayna'nın yeni atanan başkomutanı Oleksandr Syrsky, Cuma günü yayınlanan bir röportajında Rusya’nın saldırılarının cephe hatlarında Ukrayna güçlerinde asker ve mevzi kayıplarına neden olduğunu söyledi.

Syrsky, Ukrinform haber ajansına verdiği demeçte "Birkaç gün önce, ateşlenen mühimmat açısından düşmanın avantajı yaklaşık altıya birdi" dedi.

Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı Barbados, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı

Bazı bölgelerde durumun "hassas" olduğunu söyleyen Syrsky, "Savunma güçleri şu anda tüm geniş cephe hattı boyunca çok az silah ve mühimmatla ya da hiç silah ve mühimmat olmadan görev yapıyor" diyerek uyarıda bulundu.

Ukrayna, ABD Kongresi'nin Kiev için uzun süredir askıda olan 60 milyar dolarlık askeri yardım paketini kabul etmesi için bastırıyor.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar