Zelenskiy, "Ortaklarımızla birlikte hava savunmasını güçlendirmek için çalışıyoruz" dedi.

ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti ABD, İsrail'in insani hukuku ihlal etmiş olabileceğini "ima" etti

Zelenskiy Pazartesi günü Kiev'de üst düzey askeri yetkililerle bir araya gelerek, son dönemde Rus hava saldırılarının hedefi olan kuzeydoğu kenti Harkiv'in korunmasına yönelik ilave tedbirleri görüştü.

Ukrayna ordusuna göre bir sonraki büyük Rus saldırısı Harkiv'e yönelik olabilir.

Geçtiğimiz hafta özellikle Ukrayna'nın enerji altyapısına zarar veren hassas saldırılar, enerji arzının durma noktasına geldiği Harkiv'i de etkiledi.

Zelenskiy "bugün Harkiv'deki elektrik açığını azaltma gücümüz ve tüm enerji sistemimiz hakkında bir rapor aldık" dedi.

Zelenskiy yüksek komuta kademesiyle yaptığı görüşmenin ardından cephedeki durumu özetleyerek "Pozisyonumuzu koruyoruz, şu anda asıl önemli olan verimli lojistik" dedi.

Devlet Başkanı, askeri önlemlerin yanı sıra yeni hava savunma sistemlerinin tedariki gibi bazı diplomatik adımların da ele alındığını söyledi.

Zelenskiy son haftalarda Batılı ortaklarından defalarca ilave hava savunma sistemleri talep etti. Pazar günü bir televizyon röportajında, ülkesinin Ukrayna şehirlerini yeterince korumak için en az 25 ABD Patriot hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi.