Zimbabve Merkez Bankası, yüksek enflasyonla mücadele etmek ve ülkenin uzun süredir sıkıntıda olan ekonomisini istikrara kavuşturmak amacıyla altın destekli yeni bir "yapılandırılmış para birimi" piyasaya sürdü.

Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı? Rusya'da Savunma Bakanı Şoygu neden görevden alındı?

Zimbabve Merkez Bankası Başkanı John Mushayavanhu Cuma günü başkent Harare'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Zim Gold (ZiG) adı verilen yeni para biriminin yabancı para birimleri, altın ve değerli madenlerle destekleneceğini söyledi.

Mushayavanhu, ZiG'in diğer para birimlerinden oluşan bir sepetle birlikte dolaşımda olacağını söyledi.

Merkez bankasının ayrıca piyasa tarafından belirlenen bir döviz kuru uygulayacağını söyledi.

"Bugünden itibaren geçerli olmak üzere... bankalar mevcut Zimbabve doları bakiyelerini yeni para birimine dönüştürecekler" dedi.

Bu hamlenin Zimbabve'nin mali işlerinde "basitlik, kesinlik ve öngörülebilirliği" teşvik etmeyi amaçladığını da sözlerine ekleyerek, bir ila 200 ZiG arasında değişen sekiz banknottan oluşan yeni paraları tanıttı.

Yeni banknotların üzerinde basılmakta olan altın külçelerinin yanı sıra eski banknotlarda da yer alan Zimbabve'nin ünlü Denge Taşları çizimi yer alıyor.

Mushayavanhu, Zimbabvelilerin eski paralarını yeni paraya dönüştürmek için 21 günleri olduğunu söyledi.

Yeni para birimini desteklemek için yeterli rezerv var mı?

Zimbabve doları geçtiğimiz yıl ABD doları karşısında neredeyse yüzde 100 değer kaybetmişti.

Zim Price Check'e göre Zimbabve doları Cuma günü resmi olarak daha çok rağbet gören ABD doları karşısında yaklaşık 30.000'den, karaborsada ise 40.000'den işlem görüyordu.

Resmi verilere göre Güney Afrika ülkesinin geçen yıl üç haneli rakamlara tırmandıktan sonra Mart ayında yüzde 55'e ulaşan yüksek enflasyon oranına kötü performansı da katkıda bulundu.

Mevcut enflasyon oranı, halihazırda yaygın yoksulluk, yüksek işsizlik ve El Nino hava durumu nedeniyle ciddi bir kuraklıkla mücadele eden ülkenin 16 miyonluk nüfusu üzerindeki baskıyı arttırdı.

Yükselen fiyatlar, hiperenflasyonun kontrolden çıktığı 2008 yılındaki anıları da yeniden canlandırdı; öyle ki merkez bankası şu anda koleksiyon parçası olan 100 trilyon dolarlık bir banknot bile çıkardı.

Bu ekonomik zorlukların ortasında analistler Harare'nin yeni para birimini desteklemek için yeterli rezerve sahip olup olmadığını ve altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan zarar görüp görmeyeceğini sorguluyor.

Perşembe günü Başkan Emmerson Mnangagwa, bu yılın başlarında atanan Mushayavanhu'nun 1.1 ton som altın tuttuğunu söylediği merkez bankası kasalarını denetledi.

Mushayavanhu, bankanın yurtdışında yaklaşık 1,5 ton daha rezervi olduğunu, ayrıca 100 milyon dolar nakit para ve elmas gibi değerli madenlere de sahip olduğunu, bunların altına dönüştürülmesi halinde 0.4 ton daha rezerv oluşturacağını söyledi.

Rezervlerin toplam değeri 285 milyon dolar olup, Mushayavanhu bunun "çıkarılan ZiG para biriminin üç katından fazla" olduğunu vurguladı.

Bu arada merkez bankası, para arzındaki büyümeyi altın ve döviz rezervlerindeki büyümeye bağlayarak sıkı bir para politikası izleyeceğini de sözlerine ekledi.