Suriye'de Esed rejiminin 1982'de Hama ilinde on binlerce Suriyeliyi öldürerek yaptığı katliam 42. yılını geride bıraktı.

Hafız Esed'in kardeşi Rıfat Esed komutanlığındaki özel kuvvetler, 2 Şubat 1982'de ülkenin orta kesimindeki Hama ilindeki Müslüman Kardeşler Teşkilatının rejime karşı başlattığı ayaklanmayı bastırmak için şehri kuşatarak önce havadan bombardıman yapmış, daha sonra topçu atışları ve toplu idamlarla 27 günde on binlerce kişiyi katletmişti.

Suriye İnsan Hakları Örgütünün rakamlarına göre ise hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin ila 40 bin.

SNHR'nin raporuna göre, rejim güçlerinin havadan ve karadan düzenlediği saldırılar ve bombalamalarda El-Asida, Es Sehhane, El-Kilayniyye, Ez Zenbak , El-Hayriyya ve El Başuriyye gibi semtler yoğun olarak hedef alınırken kent merkezinin yaklaşık üçte biri yerle bir olmuştu.

Emrah Safa Gürkan: İngilizler Türkiye'de rejimlerini kurup gitti Emrah Safa Gürkan: İngilizler Türkiye'de rejimlerini kurup gitti

Hama'yı yerle bir ettikten sonra kente giren Suriye ordusu, sağ kalan masum halkı askeri kamplara, stadyumlara topladı; günlerce aç bırakıp işkencelerden geçirdi. Her yeri ceset kokuları kapladı. Nüfus cüzdanında Hama yazılan insanlar ülkenin neresinde yaşıyorsa yaşasın tutuklandı. Kadınlara tecavüz edildi. Çocuklar açlık ve korkudan öldü. İnsanlar  günlerce yaralı ve cesetlerle beraber yaşadı. Suriye'nin farklı şehirlerinden 800 bin insan da ülkelerini terk etmek zorunda kaldı.

40 bin insanın can verdiği ve 17 bine yakın sivilin kaybolduğu Hama katliamından sonra 100 binden fazla kişi tutuklanmış, 800 bine yakın kişi de ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Katliamda 88 cami, 3 kilise ve çok sayıda tarihi eser de tahrip edildi.

Hafız'ın ölümünden sonra Suriye'nin yeni diktatörü olan Beşar Esad da babasının yolundan yürümeye devam etti. Suriye'de Esad ailesine karşı en küçük bir muhalefet hareketi, en acımasız yöntemlerle bastırıldı. On binlerce kişi, Esed rejimi katilleri tarafından "faili meçhul" tarzında katledildi. 

Diktatör Beşar Esad da 2011 yılında Arap Baharı'nın bir parçası olarak başlayan Suriye Devrimi'ni ezmek için yoğun bir şiddet kullandı, 1 milyona yakın insan katledildi. Milyonlarca Suriyeli başka ülkelere gitmek zorunda kaldı. 

Kaynak: Çeşitli ajanslardan derlenmiştir.