İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini sınırlandırmak için yargı sistemini değiştirme projesini kınayan protestolar hakkında yorum yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, AFP’ye verdiği röportajda herhangi bir büyük reformun ‘uzlaşma’ gerektirdiğini söyledi. Reformların uzlaşı gerektirdiğini ve taraf olmayacaklarını vurguladı.

Blinken açıklamasında “ABD’nin, İsrail'in canlı demokrasisine ilişkin önerilerin ayrıntıları konusunda taraf tutmayacak olsa da ilerlemenin en iyi yolu fikir birliğine varmaktır” dedi.

İsrail’de yargı reformu yasa tasarısı iki ayı aşkın bir süredir sayısız protestolara ve gösterilere yol açtı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre muhalifler bu hamlenin demokratik sistem için bir tehdit oluşturduğu uyarısında bulunuyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, özellikle tasarıyı İsrail'de ‘demokrasinin temellerine yönelik bir tehdit’ olarak nitelendirdikten sonra hükümet ile muhalefet arasında arabuluculuk yapmak için harekete geçti.

Şarkul Avsat