Karadeniz üzerinde bir ABD İHA'sının düşmesinin ardından Moskova, Washington yönetimini uyararak, “hava sahasından uzak durun” diye açıklama yaptı.

Geçtiğimiz gün Karadeniz üzerinde keşif uçuşu yapan Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ait MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracını düşüren Moskova'dan açıklama geldi. Yetkililer, İHA'nın düşürülmesi sonrası ABD uçaklarını hava sahasından uzak durmaları konusunda uyardı.

Washington'daki ABD büyükelçiliğinin web sitesinde yayınlanan açıklamada, Rusya'nın büyükelçisi Anatoly Antonov, ABD insansız hava aracının "kasıtlı ve provokatif bir şekilde" Rus hava sahasına yaklaştığını söyledi.

"ABD ordusunun sınırlarımıza yakın bölgelerdeki kabul edilemez faaliyetleri endişe kaynağıdır" diyen Antonov, "İstihbarat topluyorlar ve bu istihbarat daha sonra Kiev rejimi tarafından silahlı kuvvetlerimize ve topraklarımıza saldırmak için kullanılıyor" ifadelerini kullandı. 

Kremlin ayrıca ABD ile ilişkilerin "içler acısı bir durumda" ve en düşük seviyede olduğunu açıklamıştı.

ABD de Rusya’yı suçluyor

ABD ordusu İHA'nın düşürülmesini, iki Rus Su-27 savaş uçağının uluslararası sularda keşif görevindeki MQ-9 Reaper insansız hava araçlarından birine yaklaşmasının ardından yaşanan bir hava çarpışmasından kaynaklandığını açıkladı.

Washington, savaş uçaklarının insansız hava aracını taciz ettiğini ve üzerine yakıt döktüğünü, ardından da bir tanesinin insansız hava aracının pervanesine çarparak denize düşmesine neden olduğunu aktardı.