ABD liderliğindeki Demokrasi Zirvesi’ne katılan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yargı sisteminde revizyon planından vazgeçmesi yönünde ABD Başkanı Joe Biden’dan gelen öneriyi reddederek, kendi kararlarını kendileri verebileceğini söyledi.

İki yakın müttefik arasında kamuoyu önünde yaşanan nadir anlaşmazlıklardan biri olan bu diyalog, Netanyahu'nun kitlesel protestoların ardından ertelediği yargı değişiklikleri konusunda İsrail ve ABD arasında artan sürtüşmeye işaret ediyor.

Salı günü geç saatlerde gazetecilerin, Başbakan Netanyahu’nun yasa tasarısı konusunda ne yapmasını umduğu sorusuna Biden, "Umarım bundan vazgeçer" yanıtını vermişti. Biden, Netanyahu hükümetinin "bu yolda devam edemeyeceğini" belirtmiş ve İsrail'i sarsan plan konusunda uzlaşma çağrısında bulunmuştu. Başkan ayrıca ABD Büyükelçisi Thomas Nides'ın, Netanyahu'nun yakında Beyaz Saray'a davet edileceği yönündeki önerisiyle ilgili de "Hayır, yakın vadede değil" demişti.

"Umarım başbakan gerçek bir uzlaşma sağlamaya çalışacak şekilde hareket eder. Ancak bunu zaman gösterecek" diyen Biden, bu açıklamaları Washington'a dönmek üzere Kuzey Carolina'dan ayrılırken gazetecilere yapmıştı.

Netanyahu ise bir açıklama yayınlayarak İsrail'in egemen olduğunu ve "kararlarını halkının iradesiyle verdiğini, en iyi dostlarından gelenler dahil dışarıdan gelen baskılara göre karar vermediğini" söyledi.

VOA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı'nın Demokrasi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Netanyahu daha uzlaşmacı bir ton takınarak "İsrail ve ABD'nin zaman zaman anlaşmazlıklar yaşadığını" ancak aralarındaki ittifakın "sarsılmaz" olduğunu söyledi; "Bunu hiçbir şey değiştiremez" dedi.