Hamas'ın İsrail'e yönelik başlattığı saldırıların ardından tüm dünyanın gözü İsrail-Gazze sınırında. Filistin ve İsrail'den çok sayıda kişi hayatını kaybederken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'de 9 ABD askerinin öldüğünü doğruladı.

Miller, İsrail'de nerede olduğu bilinmeye ABD vatandaşlarının olduğunu, bunun için İsrailli yetkililerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Diğer yandan BBC'nin bildirdiğine göre, İsrail'de 10'dan fazla İngiliz vatandaşından haber alınamadığı ifade edildi.

Ebu Ubeyde'den yeni açıklama Ebu Ubeyde'den yeni açıklama

ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün ikinci kez telefonda görüştü.

Beyaz Saray tarafından görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın bir kez daha saldırılarda hayatını kaybeden İsrailliler için Netanyahu’ya taziyelerini sunduğu belirtilerek, Biden’ın İsrail Hükümetine ve halkına tam destek sözü verdiği aktarıldı.

ABD'DEN İSRAİL'E DESTEK

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in, Hamas'ın başlattığı saldırılarda İsrail'e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz'e gönderme talimatı verdiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin, "Bölgesel caydırıcılık çabalarını desteklemek amacıyla Savunma Bakanlığının bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için adım attığı" kaydedildi.

Bakan Austin'in, Hamas'ın başlattığı saldırılarda İsrail'e yardıma hazır olması amacıyla uçak gemi filosunu Doğu Akdeniz'e gönderme talimatı verdiği belirtilen açıklamada, USS Gerald R. Ford uçak gemisi ile ona eşlik edecek kruvazör ve saldırı gemilerinin Doğu Akdeniz’e doğru yönlendirildiği vurgulandı.

ABD Hava Kuvvetlerinin bölgedeki F-35, F-15, F-16 ve A-10 savaş uçağı filolarının artırılması yönünde de adımlar atıldığı bilgisine yer verilerek, "ABD, gerekirse bu caydırıcılık duruşunu daha da güçlendirmek için küresel olarak güçlerini hazır bulunduruyor." ifadesi paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, ABD'nin bugünden itibaren İsrail ordusuna mühimmat da dahil olmak üzere ek ekipman ve kaynak sağlamaya devam edeceği belirtildi.

İyon Denizi'nde İtalya ile geçen hafta deniz tatbikatları yürüten USS Gerald R. Ford taarruz grubu, ABD’nin en yeni ve en gelişmiş uçak gemisi olarak biliniyor.

Kaynak: Haber Türk