Rusya-Ukrayna savaşı sürerken Asya Pasifik hattında da gerilim giderek artıyor. ABD, Kuzey Kore'yi bahane ederek nükleer gücünü artırıyor.

Bölgede Kuzey Kore ve ABD arasında sık sık sertleşen sözlere bir yenisi daha eklendi. ABD Hava Kuvvetleri Generali Anthony Cotton, Kuzey Kore tarafından yapılan defalarca füze testinin ardından "caydırıcılı" olmak bahanesiyle nükleer gücün artırılacağını söyledi.

ABD Hava Kuvvetleri Generali Anthony Cotton Kuzey Kore'nin eylemlerine yanıt olarak Amerika'nın karada, havada ve denizdeki nükleer cephaneliğini geliştirme sözü verdi.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi önünde konuşan Cotton, Pyongyang'ı "ABD ve müttefiklerimiz için tehdit oluşturan haydut" bir ulus olarak hareket etmekle suçlayarak Kuzey Kore ve diğer rakip devletlerden gelen “zorlukları” karşılamak için ülkenin nükleer güce ihtiyacına dikkat çekti.

Cotton, "Kuzey Kore 2022'de görülmemiş sayıda füze fırlattı ve KN-28 olarak adlandırılan yeni kıtalararası balistik füzesi (ICBM), güvenlik sorununun büyümeye devam ettiğini vurguladı. Entegre caydırıcılığın temeli olarak hizmet etme yeteneğimizin devam etmesini sağlamak için, nükleer üçlünün her ayağını ve nükleer komuta kontrol ve iletişim sistemlerini yeniden sermayelendiriyoruz." dedi.

Kore Yarımadası'ndaki gerilim geçen yıl arttı. Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatlarına yanıt olarak rekor sayıda silah testi gerçekleştirdi. Pyongyang füzeleri ateşlerken, Washington ve Seul, ABD'nin nükleer kapasiteli bir bombardıman uçağını da içeren yakın tarihli bir tatbikat ile caydırıcılığı artırmak istedi. Kuzey Kore lideri Kim Jong, “düşmanlarımızı haritadan sileriz” diye de tehditlerde bulunmuştu.