Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) birçok üniversite kampüsünde Gazze’ye destek ve İsrail’i protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemler devam ediyor.

Nisan 2023'ten bu yana, çok sayıda üniversitede Filistin'le dayanışma gösterileri düzenleniyor. Columbia Üniversitesi'ndeki olaylar, protestoların yoğunlaşmasına ve diğer üniversitelere yayılmasına neden oldu.

Said DestekEdward Said'in kızı Najla Said ve Gazzeli Filistinli foto muhabiri Motaz Azaiza, Columbia Üniversitesi'ndeki Gazze dayanışma kampına katıldı. 

Protestolar, kampüslerde yürüyüşler, oturma eylemleri, açlık grevleri ve İsrail ile bağlantılı şirketlere karşı boykot çağrıları gibi çeşitli şekillerde gerçekleşiyor.

Öğrenciler, üniversite yönetimlerinden İsrail'le olan finansal bağlarını kesmelerini, Filistinli öğrencilere destek sunmalarını ve Filistin halkına yönelik şiddeti kınamalarını talep ediyor.

T2 H O5 Y C Y J H66 I M Z2 W H P B I2 N F F U

Kampüs protestoları devam ederken Columbia derslerini internete taşıdı

The Washington Post’un haberine göre, şimdiye kadar 150 öğrenci ve öğretim görevlisi gözaltına alındı.

Columbia Üniversitesi'ndeki Filistinli öğrenci grubu tarafından düzenlenen protestolar sırasında yaşanan gerginlik ve bazı öğrencilerin gözaltına alınması, ülke çapında tepki çekti. Bu olay, diğer üniversitelerdeki öğrencileri de harekete geçirdi.

Mit Öğrenciler

MIT öğrencileri toplu halde namaz kılarken

Protestocular, üniversitelerin İsrail şirketleriyle ve İsrail'i destekleyen kuruluşlarla olan finansal bağlarını eleştiriyor. Özellikle silah şirketleri ve işgal altındaki topraklarda faaliyet gösteren şirketler hedef alınıyor.

Polis eylemlere müdahale etti

New York kentindeki Columbia Üniversitesi’ndeki kamp eylemi devam ederken New York Üniversitesi (NYU) öğrencileri de İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı çıkmak ve Columbia'daki öğrencilere destek olmak amacıyla kampüste eylem başlattı. Polis eyleme müdahale etti, 100’den fazla öğrenci gözaltına alındı.

Ayrıca Yale, Massachusetts Teknoloji Ensititüsü (MIT), Tufts Üniversitesi, The New School ve Kuzey Carolina Üniversitesinden öğrenciler de Gazze protestolarına destek veriyor.

Senatörlerden “Ulusal Muhafız müdahalesi” talebi

ABD Kongresinden 2 senatör, New York'taki Columbia Üniversitesinde devam eden Filistin yanlısı öğrenci eylemlerine karşı Ulusal Muhafız birliklerinin kullanılması çağrısı yaptı.

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, ABD Başkanı Joe Biden'a gönderdiği mektupta, Columbia Üniversitesindeki öğrencilerin İsrail karşıtı gösterileri nedeniyle "Amerikalı Yahudi öğrencilerin risk altında" olduğunu iddia etti.

“İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor” “İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor”

Hawley, mektubunda, Filistin yanlısı gösterileri "antisemitik" olarak niteleyerek, Biden'a, "Yahudi Amerikalı öğrencilerin ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için Ulusal Muhafızları ve gerekli diğer yetkilileri derhal harekete geçirmelisiniz" dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton da X sosyal medya hesabındaki paylaşımında, New York Belediye Başkanı Eric Adams'ın New York polisini, Vali Kathy Hochul'un da Ulusal Muhafızları protestolara müdahale için göndermemesi durumunda Biden'ın göstericileri dağıtma görevi olduğunu savundu.

Biden, Columbia Üniversitesi başta olmak üzere kampüslerde devam eden Filistin yanlışı protestolar için önceki gün, “Yahudi karşıtı protestoları kınıyorum, bu yüzden bununla başa çıkmak için bir program hazırladım. Filistinlilerin durumunu anlamayanları da kınıyorum” demişti.