ABD ile Kanada, göç, savunma ve güvenlik de dahil olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren bir dizi sınır ötesi sorunla ilgili yapılan güncellemeleri açıkladı.

Kanada'ya resmi ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ortak bir açıklama yayımladı.

İki ülkenin son iki yıldır yenilenen ABD-Kanada Ortaklığı yol haritası kapsamındaki ilerlemeyi kutladıkları belirtilen açıklamada, “Tarihi ittifakımızı, sarsılmaz dostluğumuzu ve günümüzün ürkütücü zorluklarının üstesinden gelme ve ilişkimizin tüm potansiyelini gerçekleştirme taahhüdümüzü yeniden teyit ediyoruz.” denildi.

Açıklamada 8 ayrı başlık altında maddeler sıralanarak, temiz enerji üzerinden yeni istihdam, kritik mineral ve yarı iletken tedarik zincirlerinin direncinin güçlendirilmesi, iklim değişikliğiyle mücadele çerçevesinde ortak suların ve kuzey kutbunun korunması taahhütleri belirtildi.

Ayrıca iki ülkenin tüm vatandaşları kapsayan çoğulcu ve katılımcı demokrasi ile birlikte küresel ittifakların güçlendirilmesine vurgu yapılan ortak metinde, Rusya’nın Ukrayna’daki “Yasa dışı, haksız ve sebepsiz savaşı” kınandı ve yaptırımların kararlılıkla devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, Çin’in ekonomik zorlama, piyasa dışı politika ve uygulamaları ile insan hakları ihlalleri gibi yıkıcı eylemleri dahil uluslararası düzene yönelik ciddi uzun vadeli meydan okumasına da dikkat çekilerek, “İklim değişikliği gibi karşılıklı çıkar alanlarında Çin ile işbirliği yapacak olsak da Çin ile eşit şartlarda etkin bir şekilde rekabet edebilme yeteneğimizi sağlama taahhüdümüzü sürdürüyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İki ülkenin ortak savunma ve güvenliği için Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığının (NORAD) modernizasyonuna yatırım yapılacağı vurgulanan açıklamada, gözetleme ve radar sistemleri için 6,96 milyar Kanada Doları, modernizasyon kapsamında F-35 savaş uçaklarının gelişi için 7,3 milyar Kanada doları değerinde altyapı taahhüdünde bulunuldu.

Kanada ve ABD’nin sınır geçişlerinde fentanil ve ara kimyasal kaçakçılığına ilişkin uyuşturucu trafiğini önlemek için de işbirliğinin güçlendirileceği belirtilen ortak açıklamada, Kanada’nın, sentetik uyuşturuculara karşı küresel bir koalisyon oluştururken ABD'ye katılacağı ifade edildi.

Ortak açıklamada, iki ülkenin, göçün altında yatan ekonomik ve güvenlik nedenlerini ele alması gerektiğinin de altı çizilerek, Kanada’nın, düzensiz göçe bir alternatif olarak tüm yarımkürede sunulan güvenli ve düzenli yolları genişletmeye devam etmek için yıl boyunca batı yarımküresinden insani nedenlerle ek olarak 15 bin göçmeni kabul edeceği duyuruldu.

Açıklamaya ek olarak, “ABD ve Kanadalı yetkililer, ortak sınırımızda düzensiz göçü caydıracağını tahmin ettiğimiz, giriş limanları arasından geçiş yapan sığınmacılara, Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması'nın şartlarını uygulamak için bir anlaşmayı yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Bu yeni anlaşmayı uygulamak için çalışırken yakın koordinasyon içinde kalacağız.” ifadeleri paylaşıldı.