PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'ye binlerce TIR dolusu silah veren ABD, şimdi de Bradley tipi zırhlı araç sevkiyatında bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi, YPG/PKK’ya 177 milyon dolar yardım yapılmasını da öngören 778 milyar dolarlık 2022 savunma bütçesi tasarısını geçen hafta onaylayarak birçok tartışmayı beraberinde getirmişti.

Beyaz Saray’da ağırlanmışlardı

Geçtiğimiz haftalarda da ABD Kongresi, içerisinde PKK'ya 177 milyon dolar aktarılmasını öngören maddenin de yer aldığı savunma bütçesini onaylamış, Suriye'den bir grup PKK'lı da Washington'da görüşmelerde bulunmuştu. PKK/YPG'li teröristlerle görüşmek üzere Suriye'nin kuzeyine bakan yardımcı göndermiş, daha sonra da PKK'lıları Beyaz Saray'da ağırlamıştı.

PKK'ya 177 milyon dolar

Örgüte askeri yardımı da içinde barındıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı Kongre'de onaylanmış, 316 temsilcinin "Evet" oyu ile kabul edilen tasarıda, "Irak ve Suriye'ye DEAŞ ile mücadele konusunda eğitim ve destek gideri" adı altında 522 milyon dolar ayrılmıştı. Bu paranın 345 milyon doları Irak, 177 milyon doları ise YPG/PKK terör örgütüne verilmesi kararlaştırılmıştı.