Son aylarda Türkiye'nin iki komşu ülkesi olan Yunanistan ve Bulgaristan'ın yanı sıra Romanya'da ABD yığınaklarını arttırıyor. 

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberler ABD'nin Yunanistan'ın Dedeağaç bölgesine büyük bir askeri sevkiyat yapıldığı açıklanmıştı. Buna göre ABD Donanması'na bağlı “Leroy A. Mendonca” adlı nakliye gemisi, çok sayıda tank ve zırhlı araç dolu yüküyle Yunanistan'ın Dedeağaç Limanı'na yanaştı. 

9 ay boyunca dönüşümlü konuşlandırılacak yeni birlikleri getiren dev gemiden, M1A2 Abrams tankları ve M2 Bradley zırhlı araçları çıktı. Tanklar, zırhlılar ve diğer askeri araçlar, limana indirilerek sergilendi. Dedeağaç'a “Ege'nin Suda”sı adını takan Yunan medyası, Atina yönetiminin Dedeağaç'la gurur duyduğunu belirtip limanın bir başarı hikayesi olduğunu yazdı.

BULGARİSTAN VE ROMANYA'YA SEVKİYAT

Bulgaristan Savunma Bakanlığı'nın açıkladığına göre ise ABD'ye ait bazı mühimmatlar Bulgaristan'a ve Romanya'ya taşınacak.

Bakanlık, askeri teçhizatın Novo Selo eğitim sahasındaki ortak Bulgar-Amerikan eğitimine katılmak üzere Yunanistan'dan Bulgaristan üzerinden demiryoluyla taşınacağını söyledi.

Askeri teçhizat, her iki ülkedeki ABD askeri oluşumlarının katılımıyla ortak eğitimin tamamlanmasının ardından Romanya ve Bulgaristan'dan Yunanistan'a aynı güzergah üzerinden geri dönecek.

“AVRUPA’DAKİ EN BÜYÜK NATO ASKERİ ÜSSÜ ROMANYA’DA İNŞA EDİLİYOR”

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna ordusuna askeri tedariklerin Köstence’de Romanya Hava Kuvvetleri’nin 57. Hava Üssü olarak ta bilinen ‘Mihail Kogalniceanu’ NATO askeri üssünün genişletilmesiyle birlikte bölgenin 2040 yılına kadar Avrupa’nın en büyük NATO üssü niteliği taşıyabileceği bildirildi.

NATO’nun kullanımına sunulacak yeni tesisleri içeren projenin savaş uçakları için pist, yeni kontrol kulesi ve radar navigasyon sistemi olmak üzere uçak simülatörlü uçuş eğitim merkezine de sahip olacağı kaydediliyor. Ayrıca idari ve sosyal binalarla birlikte NATO askerlerinin aileleri için okul, alışveriş merkezi, restoran ve hastane inşasının planladığı proje ile oluşturulacak NATO şehrinin ittifaka bağlı 10 bin askere ev sahipliği yapması öngörülüyor.

ABD'DEN BULGARİSTAN VE ROMANYA'YA NÜKLEER SANTRAL

Bulgaristan Parlamentosu, Kozloduy nükleer santralinde iki yeni nükleer reaktörün inşası için ABD ile yapılan anlaşmayı onayladı.

ABD'de Golden Gate köprüsünde Gazze'ye destek protestosu ABD'de Golden Gate köprüsünde Gazze'ye destek protestosu

Ayrıca Romanya, ABD ile birlikte Bükreş'e yaklaşık 90 kilometre mesafede 6 küçük modüler reaktör inşa etmeye hazırlanıyor. Reaktörler 46,000 eve enerji sağlayabilir ve kısmen ABD tarafından finanse edilen 6 milyar dolarlık bir yatırımla 4,000 kişiye istihdam yaratabilir.

SEBEP RUSYA MI?

Politico'nun haberin göre neredeyse 60 yıl önce Sovyetler Birliği'nin desteğiyle tek nükleer santralini inşa eden Bulgaristan, şimdi kendisini on yıllardır süren Rusya'ya bağımlılığını sona erdirecek, Amerika tarafından geliştirilen yeni yakıt çubuklarını bekliyor.

Ayrıca bölgeye yapılan silah sevkiyatının sebebi olarak Rusya ile olan gerilim gösterildi. Ukrayna'nın son haftalarda Rusya'ya karşı direnememesi ve AB ile artan gerilimler, ABD'nin bölgeye olan sevkiyatlarının artmasına neden oldu. 

Editör: Abdulkerim Kiracı