20 yıl önce kızlarının Yahudi İsrail güçleri tarafından bir buldozerde öldürülmesi sebebiyle adalet aramak için her yolu deneyen aktivist Rachel Corrie'nin ebeveynleri, Filistinliler için çabalamaya devam etmenin zaruri olduğunu belirtiyor.

Rachel Corrie’nin babası Craig Corrie Çarşamba günü, Kudüs Fonu tarafından düzenlenen Rachel’in ölümünün 20. yıldönümü sebebiyle düzenlenen seminerde, “Kızım için adalet arayacaksak, Filistin halkını desteklemeliyiz.” dedi.

Rachel Corrie, 16 Mart 2003'te Gazze Şeridi'nde Nasrallah ailesine ait bir Filistinli evin yıkılmasını engellemeye çalışırken İsrail askerlerince öldürüldü.

Corrie'nin ailesi, kızlarının ölümünden bu yana dizi destek aldı; fakat İsrail’den hesap sorulmadı. Corrie ailesi Gazze'de STK’lara destek vermeye devam ediyor.

Aslen ABD'nin Washington eyaletinden olan Rachel, İkinci Filistin İntifadası sırasında İsrail ordusunun Refah'taki evleri yıkmasını engellemeye çalışan küçük bir uluslararası aktivist grubuna katılmıştı.

Arkadaşları, buldozerin önündeyken parlak turuncu bir yelek giydiğini ve bir toprak yığınının üzerinde durduğunu, buldozer ilerlerken ayağını ezdirdiğini söylediler.

Corrie'nin annesi Cindy, aktivistin son sözlerinin "Sanırım belim kırıldı" olduğunu söyledi. 

Corrie'nin ailesi, kızları ile Filistinli-Amerikalı gazeteci Shireen Abu Akleh ve Filistinli Amerikalı Omar Asaad da dahil olmak üzere İsrail güçleri tarafından öldürülen diğer Amerikan vatandaşları arasındaki benzerliklere dikkat çekmişti. Corrie’nin ailesi, İsrail’in zulümleri sebebiyle Filistin’de öldürülen Amerikalılar için hesap sormak istiyor.