Kaliforniya sele teslim: 2 kişi hayatını kaybetti, binlerce ev elektriksiz kaldı Kaliforniya sele teslim: 2 kişi hayatını kaybetti, binlerce ev elektriksiz kaldı

ABD'li yetkililer, büyük petrol tüccarlarını tavan fiyat uygulamasına tabi olan Rus petrolünü taşımaya devam etmeye çağırdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, sektör kaynaklarına dayandırarak yaptığı haberde, ABD'li yetkililerin, büyük petrol tüccarlarını tavan fiyat uygulamasına tabi olan Rus petrolünü taşımaya devam etmeye çağırdığını yazdı.

Petrol ürünleri ticaretinde uzmanlaşmış bir kaynak, gazeteye verdiği demeçte "ABD tarafı bizi aktif bir şekilde (Rus menşeli) petrolü taşımaya devam etmemiz için teşvik ediyor" dedi.

Financial Times, ABD Hazine yetkililerinin Trafigura ve Gunvor gibi büyük uluslararası tüccarların temsilcileriyle toplantılar düzenlediğini ve Rus ham petrolü ve petrol ürünleriyle işlem hacmini arttırmaları halinde Batı'nın getirdiği kısıtlamaları ihlal etmeyecekleri konusunda güvence verdiklerini yazıyor.

Gazete, Washington'un bu şekilde küresel petrol arzının istikrarını sağlamaya çalıştığına dikkat çekerek, büyük taşıyıcıların bu ülkeyle yapılan işlemlere katılmasının, Batılı ülkelerin Rus ihracatının yapısını daha iyi anlamasını sağlayacağını belirtti.

Gazete, bu tür görüşmelerin son haftalarda, Houston, Teksas'taki Ceraweek enerji konferansının oturum aralarında da gerçekleştiğine işaret etti. Gazetenin muhatapları, birçoğu son zamanlarda Rus petrolüyle işlemlerini en aza indirmiş olan büyük tüccarların bu iş koluyla ilgili riskleri yersiz bulabileceğini belirtiyor.

Kaynak, "Bireysel şirketler kendi kararlarını kendileri vermelidir. Amacımız tavan fiyat sistemi kapsamında nelere izin verildiğini anlatmaktır" dedi.