Afganistan İslam Emirliği, dün gece Kabil'in Dozdah ilçesinde DEAŞ'ın sığınağına operasyon düzenlendi.

Operasyon neticesinde DEAŞ'ın üç önemli üyesi öldürüldü, birçok silah, el bombası, patlayıcı, çok sayıda da uzaktan kumanda ve mayın yapma aracı ele geçirildi.

Bu operasyonda siviller ve Afganistan İslam Emirliği'nin askerleri zarar görmedi.

Saldırı için kullanılıyordu

DEAŞ, bu sığınağı Kabil şehrinde saldırılar düzenlemek ve Ramazan ayında kutsal yerleri ve sivilleri hedef almak için kullanıyordu.

Afganistan birçok kez DEAŞ saldırısına uğramıştı

►Ocak 2023'de Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan İslam Emirliği'ne yönelik DEAŞ tarafından bombalı saldırı düzenlenmiş ve saldırıda 20 kişi katledilmiş, 30 kişi de yaralanmıştı.

►Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçtiğimiz yıl 30 Eylül'de DEAŞ bir üniversite hazırlık kursunu hedef almış ve intihar saldırıyla 53 kişiyi katletmiş, 110 kişinin de yaralamıştı.

►Yine geçtiğimiz yıl Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde cuma namazı sırasında bir camiyi hedef alan DEAŞ, intihar saldırısında aralarında Taliban destekçisi bir alimin bulunduğu en az 18 kişiyi katletmiş ve 23 kişi de yaralamıştı.

►Ekim 2022 yılında da Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Taliban hükümetinin İçişleri Bakanlığı kampüsünde bulunan camide, öğle namazı sırasında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.

Baran Haber