Cüzcan Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Abdul Settar Halimi, basına yaptığı açıklamada, Kuş Tepe ilçesindeki okula kimliği belirsiz kişinin el bombası attığını belirtti.

Saldırıda iki öğrencinin hayatını kaybettiği ifade eden Halimi, 4 öğrencinin yaralandığını söyledi.

Görgü tanıkları, saldırının kızların eğitim gördüğü ilkokula düzenlendiğini öne sürdü.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Afganistan birçok kez DEAŞ saldırısına uğramıştı

► Mart 2023'te Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Dışişleri Bakanlığı binası yakınlarında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı.

► Mart 2023'te Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Dışişleri Bakanlığının yakınında düzenlenen intihar saldırıda ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü.

►Ocak 2023'te Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan İslam Emirliği'ne yönelik DEAŞ tarafından bombalı saldırı düzenlenmiş ve saldırıda 20 kişi katledilmiş, 30 kişi de yaralanmıştı.

►Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçtiğimiz yıl 30 Eylül'de DEAŞ bir üniversite hazırlık kursunu hedef almış ve intihar saldırıyla 53 kişiyi katletmiş, 110 kişinin de yaralamıştı.

►Yine geçtiğimiz yıl Afganistan'ın batısındaki Herat kentinde cuma namazı sırasında bir camiyi hedef alan DEAŞ, intihar saldırısında aralarında Taliban destekçisi bir alimin bulunduğu en az 18 kişiyi katletmiş ve 23 kişi de yaralamıştı.

►Ekim 2022 yılında da Afganistan'ın başkenti Kabil'de, Taliban hükümetinin İçişleri Bakanlığı kampüsünde bulunan camide, öğle namazı sırasında meydana gelen patlamada 2 kişi hayatını kaybetti.