Cezayir’in Fas’a yaptırımları artıyor

Cezayir, diplomatik ilişkilerini kestiği Fas’a karşı yaptırımlarını giderek artırmaya devam ediyor. Fas üzerinden İspanya'ya yapılan doğalgaz akışı kesildi.

Afrika 01.11.2021, 10:30
Cezayir’in Fas’a yaptırımları artıyor

Cezayir, bu yıl ağustos ayında “düşmanca eylemlerle” suçladığı Fas ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden sonra Fas toprakları üzerinden İspanya'ya yapılan doğalgaz akışını durdurma kararı aldı.

Devlet başkanı emri verdi, gaz kesildi

Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Fas Krallığı'nın Cezayir'e yönelik ulusal birliği baltalayan saldırgan uygulamaları göz önünde bulundurularak, Devlet Başkanı Tebboune’nin Başbakan, Maliye Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Enerji Bakanı ile görüştükten sonra, ulusal şirket 'Sonatrach'a Faslı şirketle ticari ilişkisini durdurmasını ve sözleşmenin yenilenmemesini emretti.” denildi.

Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Mohamed Arkab daha önce yaptığı bir açıklamada, Cezayir'in İspanya’ya doğalgaz sevkiyatını yalnızca Medgaz olarak bilinen bir denizaltı boru hattı aracılığıyla yapacağını ifade etmişti.

Fas ile gerilimler, sözleşmeye kadar gitti

Afrika'nın en büyük doğalgaz ihracatçısı olan Cezayir, İspanya ve Portekiz'e yılda milyarlarca metreküp doğalgaz taşımak için 1996'dan bu yana Gazoduc-Maghreb-Europe (GME) boru hattını kullanıyordu.

GME sözleşmesi ekim ayının sonunda sona ermesinin ardından Cezayir, Fas ile olan diplomatik gerilimler nedeniyle sözleşmeyi yenilememeye karar verdi.

Yorumlar (0)
29
açık
Namaz Vakti 30 Eylül 2022
İmsak 05:28
Güneş 06:52
Öğle 12:59
İkindi 16:18
Akşam 18:56
Yatsı 20:15
Günün Karikatürü Tümü