28 Şubat'ı Körükleyen Sendikalar ve TÜSİAD da Yargılanmalı

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer: "28 Şubat darbesi medya eli ve özellikle STK'lar aracılığıyla yapıldı. TÜSİAD sermaye göçüyle bu darbenin hazırlayıcısı oldu. Esas hesaplaşılması gerekenler bunlar."

Siyaset 27.02.2018, 14:19 27.02.2018, 16:39
28 Şubat'ı Körükleyen Sendikalar ve TÜSİAD da Yargılanmalı

28 Şubatta darbeci postalların serdiği vesayet sofrasından nemalanarak milli iradeye savaş açan 5'li çetenin, brifingli yargının ve cunta yanlısı bürokratların da mutlaka yargılanması gerektiğini belirten STK'lar, "Millete zulmeden bütün aktörlerden hesap sorulmasını" istiyor.

TOBB Başkanı Fuat Miras, TESK Başkanı Derviş Günday, Türk-lş Başkanı Bayram Meral, DİSK Başkanı Rıdvan Budak ve TİSK Başkanı Refik Baydur'dan oluşan 5'li çete, Refah-Yol hükümetine yönelik, muhtırayı hatırlatan bildiriler yayınlamış, millete ayar çekmeye kalkıp, 21 İslami STK'nın kapatılmasında başrolü oynamıştı.

TÜSİAD Yargılanmazsa Olmaz 

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer: "Bu darbe medya eli ve özellikle STK'lar aracılığıyla yapıldı. Özellikle 5'li çete olarak bilinen grup ordu tarafından brifinglendirildi ve darbede rol aldı. En önemlilerinden biri de sermaye ayağı olan TÜSİAD'dı. TÜSİAD sermaye göçüyle bu darbenin hazırlayıcısı oldu. Esas hesaplaşı İması gerekenler bunlar.”
 
5'li Çete Gözden Kaçmasın
 
28 Şubat sürecinin İslami gençlik önderlerinden ve İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, "Bu darbe medya eli ve özellikle STKTar aracılığıyla yapıldı. Özellikle 5Ti çete olarak bilinen bir grup vardı. TOBB Başkanı Fuat Miras, TESK Başkanı Derviş Günday, Türk-İş Başkanı Bayram Meral, DİSK Başkanı Rıdvan Budak ve TİSK Başkanı Refik Baydur. Bunlar hem işveren hem de işçi camiasının en önemli aktörleriydi. Bunlar ordu tarafından brifinglendirildi. Sürecin içinde bizzat rol aldı. Esas hesaplaşılması gereken bunlar" dedi. 5'li çeteden Refik Baydur 1,5 yıl önce ölmüştü.
 
TÜSİAD da Etkin Rol Aldı

28 Şubat sürecinde TÜSİAD'ın da etkin rol aldığına dikkat çeken Özer, "En önemlilerinden biri de sermaye ayağı olan TÜSİAD'di. TÜSİAD sermaye gücüyle bu darbenin hazırlayıcısı oldu. Bunlardan mutlaka hesap sorulmalı. Darbe sonrası batan bankalar doğrudan paşalar tarafından yönetilmeye başlandı. Türkiye'nin milyarlarca dolarlık milli varlığı tüketildi" ifadelerini kullandı. İsimlerinin başlarındaki Türk ibaresine aldanılmaması gerektiğini kaydeden Özer, "Başının ibaresinde Türk olması bunları ne Türk yapar ne de yerli ve milli yapar. Bunlardan mutlaka hesap sorulmalı. Yoksa gerçek anlamıyla bir hesaplaşma olmaz" şeklinde konuştu.
Darbe Tacirleri Yargılanmalı

KAPATILAN FP'nin Genel Sekreteri ve AK Parti eski Milletvekili Eyüp Sanay: "Türkiye'nin gelişmesini engellemek isteyenler sendikacıları, tüccarları harekete geçirdi. Onlar da askeri etkiledi ve süreç işletildi. Askerlerden önce darbenin sivil aktörleri yargı önüne çıkartılmalıydı. 28 Şubat sürecinin sivil ayaklarından mutlaka hesap sorulmalıdır."
Kapatılan Fazilet Partisi Genel Sekreteri ve AK Parti Eski Milletvekili Eyüp Sanay, "28 Şubat Türkiye'nin gelişmesini engellemek isteyenler tarafından tezgahlandı. O yüzden sendikacılar, tüccarlar harekete geçirildi. Onlar da askeri etkiledi ve süreç işletildi" dedi. Sivil faktörlerin yargı önüne çıkmasının şart olduğuna dikkat çeken Sanay, "Askerlerden önce darbenin sivil faktörleri yargı önüne çıkarılmalıydı. Beyanatlarla, kışkırtmalarla darbeye götürüldü ülke. 28 Şubat sürecinin sivil ayaklarından mutlaka hesap sorulmalıdır" ifadelerini kullandı.
 
Topyekûn Hesaplaşma Şart
 
Özgür Der Başkanı Rıdvan Kaya, "28 Şubat askerlerin organizatörlüğünde gerçekleşti ama sadece onların eliyİe vuku bulmadı. Sürecin sadece medya ayağı var. Yargı ayağı da var. STK ayağı da var. İş dünyası da var. Siyasi ayağı da var. Beşli çeteyi hatırlayınız" dedi. 28 Şubat'la topyekûn hesaplaşmanın şart olduğunu kaydeden Kaya, "Sürecin aktif isimleriyle hesaplaşmak lazım. Bu darbeyle hem fikirsel hem de yargısal olarak hesaplaşmamız lazım. Doğan medya ile hesaplaşmak lazım. Darbe bülteni olarak çıkan gazetelerden adalet önünde hesap sorulmalı" ifadelerini kullandı.
 
Sivil Darbeciler Kaçmasın
 
Avukat Taner Afşar ise, "28 Şubat sürecinin başaktörleri arasında '5'li Çete'yi saymak hiç de yanlış olmaz. 5Ti çetenin üyeleri olarak sayılan TİSK, TESK, TOBB, TÜRKİŞ ve DİSK'in 28 Şubat sürecini yaşatanların değirmenine su taşıyanların sivil toplum örgütlerinden olması durumun en acı yanıdır. Bunların yargılanmasını zaruri görüyoruz" dedi. İslami vakıfların tek tek kapatıldığı bir dönemde 5'li çetenin millete cephe aldığını kaydeden Afşar, "21 İslami STK kapatılırken, vesayet maskesi ile sivil toplumculuk oynayan 5'li çete millete ayar çekmeye çalışıyordu" ifadelerini kullandı. 28 Şubat'm bütün aktörleriyle hesaplaşılmasmm hukuk açısında da büyük önem taşıdığını belirten Afşar, "28 Şubat'm getirdikleri ve götürdükleriyle bütün sorumlularının yargılanmasını, oluşan her türlü hak kaybmm tazmin edilmesini, özellikle sivil toplumun namusunu çiğneyenlerin yargılanmasını zaruri görüyoruz" dedi. 
 Yeni Akit/Harun Sekmen
 
 

Yorumlar (0)
31
açık
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak 03:30
Güneş 05:29
Öğle 13:13
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:37
Günün Karikatürü Tümü