Baran Dergisi'nin 542. Sayısı Çıktı

Siyaset 31.05.2017, 18:28 30.06.2017, 11:06
Baran Dergisi'nin 542. Sayısı Çıktı


Selâm ile…
Memleketimiz uzunca süredir emperyalist bir kuşatmanın altında… Bu kuşatma 15 Temmuz gecesi, öz yurdumuzda prangalara vurulmuş olan bizi, topyekûn boğma teşebbüsüne dönüştü. Milletimiz can havliyle bu teşebbüse mukavemet göstererek memlekete içeriden ve dışarıdan uzanan elleri kırdı. Esasında, o gece halkımız, istikametinin emperyalistleri İslâm topraklarından atmak olduğunu cümle âleme deklare etti.

Aynı milletimiz, 15 Temmuz sonrası ekonomi vesair sahalarda yapılan sabotaj ve saldırılara da gayeye giden yolda aşılması gereken engeller olarak baktığı için sesini çıkarmadı. İdarecilerine içerideki hâinlerin temizlenmesi ve akabinde dışarıdan memleketimize taarruz edenlerin karşısına dikilmeleri için her türlü desteği verdi.Erdoğan istediği için,daha güçlü bir idarenin ortaya çıkması adına 16 Nisan referandumunda sistem değişikliğini de kabul etti. Referandum sonrasında mücadelenin daha hararetli ve netice odaklı sürmesi bekleniyordu. Öyle olmadı; şu an memlekette, her şey sütlimanmış gibi bir hava estirilmeye çalışılıyor. Derin bir sessizlik memleket çapında hâkim… Ara ara bu sessizliği yırtıcı ufak-tefek ve operasyon kokan hadiseler gerçekleşiyor; fakat iki gün konuşuluyor, sonra tekrar unutulup yola devam ediliyor. Bu hâdiseler, bir taraftan milletimizin 15 Temmuz’da tesis ettiği birliği güve gibi kemirmekte, öte yandan Erdoğan düşmanlığı çerçevesinde karşı cepheyi muhkemleştirmekte.

Millet, referandum sonrasında Erdoğan’ın tekrar Ak Parti’nin başına gelmesiyle bir temizlik operasyonu beklerken, Ak Parti, referandumda ‘evet’ oylarının beklenenden alt düzeyde çıkmasından korkmuş olacak ki, iktidarının ilk senelerindeki gibi muvazaacı bir tavra büründü. Senelerdir bu milletin kanını emen TÜSİAD’a kucak açmalar, Batı’ya şirin görünmek adına elinde 248 şehidimizin kanı olmasına mukabil katillerin salıverilmesine yargının meselesi diyerek ses çıkarmamalar, 28 Şubat’ı hatırlara getiren taze vakıaları görmezden gelmeler ve daha birçoğu… Ak Parti’nin bu tavrı da çekilen ufak tefek operasyonların tesirine ivme kazandırıyor, millet de rahatsızlığı yavaş yavaş dile getiriyor.

İçeride bunlar yaşanırken, Türkiye dışarıdan da kuşatılmış vaziyette. NATO tarafından Doğu Avrupa ve Balkanlardan, ABD ve kuklası PYD tarafından Suriye’den, Şii İran’ın pozisyonu ve Irak’ın ahvali zaten malûm. Hâsılı Türkiye’de bir zafiyet kolluyorlar.

Hâl böyle iken, her şeyden evvel şu idrak edilmeli ki, bu millet, emperyalistleri aveneleriyle birlikte bu topraklardan sürmeyi çoktan kafaya koymuş ve yola çıkmıştır. Bu er yahut geç gerçekleşecektir. Mesele yaşanacak olanlara tesirin hangi yönde olacağıdır. Aslî vazifesi memleketi ve milleti sevk ve idare etmek olan iktidar, milletin yakaladığı hıza bir an evvel yetişmez ise, bunun bedelini emperyalistler ödetmezse millet ödetir.

Kapağımızı bu mesele etrafında yaptık ve “Bir Ölüm-Kalım Savaşının İçerisindeyiz… Öne Atılma Zamanı, Geride Kalma Değil!” manşetini attık. Kapak mevzumuzu, Ömer Emre Akcebe, “Türkiye’ye Yeni Bir Çevreleme Harekâtı” başlıklı yazısında işledi.

Kâzım Albay, “Korsanlığı Organize Ettiler ‘Küresel Sistem’ Dediler” başlıklı yazısında dünya düzeninin çarpık hâlini anlatıyor.
Çakal Carlos (Salim Muhammed), “İsrail Büyük Bir Saldırı Hazırlığında” başlıklı yazısında bölgedeki şartlardan dolayı rahat bir hareket alanı bulan İsrail’in Müslümanlara karşı bir saldırı hazırlığında olduğunu söylüyor.

Mehmed Gülmez, “Ramazan Şerefine ‘Kavurma’-Pastırma Serbest” başlıklı yazısında FETÖ’cü Ömer Faruk Kavurmacı’nın tahliye edilmesinden bahsediyor.

Bu hafta, Medine’de bulunan Ali Eren Hoca’yla Ramazan vesilesiyle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bahattin Yeşiloğlu, “Ramazan Geldi Yavaşla” başlıklı yazısıyla dergimizde…

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu’nun dergimizde tefrika edilen eseri “Ölüm Odası B-Yedi”nin 367. bölümünün alt başlığı “Ebced-i Kübra İçinde…”

Osman Temiz “Acb-üz-Zeneb’in Peşinde”, Ercan Çifçi “Kaplumbağa Yumurtası ve Kendinden Zuhur Diyalektiği” ve Oğuz Can Şahin “Otobüs, Ağlayan Bebek ve Handel” başlıklı yazılarıyla dergimizde…

Baran Dergisi’nin 542. sayısında sizler için derleyip yorumladığımız haberleri de bulabileceksiniz. Gelecek sayımızda görüşmek dileğiyle.

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü